Příští týden vyjde nová kniha Michala Viewegha, nazvaná Andělé všedního dne. Poprvé bude tištěnou podobu provázet i její plná digitální verze. Ve formátu MP3 ji vydává nakladatelství Tympanum.
Umělecký přednes knih je stále častěji bonusem k tradičním knihám. Zatímco u tištěných titulů tržby v posledních letech klesají, digitální formáty zaznamenávají nástup. Také proto je i v Česku stále více nakladatelů, kteří se zaměřují výhradně na literaturu v digitální podobě. Knihy nabízejí ve formátu MP3 a v plné verzi. "Oproti dřívějším audioformátům, u nichž se nezkrácený přednes celé knihy mohl dostat k posluchačům jedině v podobě obsáhlého souboru deseti až patnácti CD, přináší formát MP3 audioknihám uživatelskou jednoduchost a praktičnost," říká Josef Chroust z nakladatelství MP3 knihy.
Na stránkách mp3knihy.cz najdete výlučně domácí autory. Ovšem žádného Viewegha. Projekt se sympaticky hodlá zaměřovat na menšinovou literaturu. Zahajovací sérii tvoří román Jiřího Pilouse Se srpem v zádech, Oslavné básně Davida Vávry ve vlastním podání a prý jediná zahraniční výjimka: záznam rozhlasového čtení z románu Denise Learyho Rakovinu nevyléčíš.
Tympanum naopak vsadilo na osvědčené taháky. Před Vieweghem už vyšla novela Miloše Urbana Pole a palisáda, spolu s ním nakladatelství uvede na trh Občanský průkaz Petra Šabacha. "Původně jsme Michala Viewegha oslovili s nabídkou vydat digitálně jeho Báječná léta pod psa. Ukázalo se však, že píše novou knihu, a nápad se mu natolik zalíbil, že jsme se domluvili," říká vydavatel Karel Černošek. Poslech knihy, kterou namluvil herec Dejvického divadla David Novotný, zabere tři a půl hodiny, Občanský průkaz v podání šéfa Činoherního studia z Ústí nad Labem Jaroslava Achaba Haidlera o hodinu více.
Oba tituly jsou opatřeny autorským komentářem osvětlujícím vznik knihy. Pro nevidomé čtenáře je obal vylepšen brailovým písmem.
Černošek uvažuje o tom, že by do budoucna obohatili tituly o další bonusy podobné těm na filmových nosičích, například o videoukázky či fotogalerie. "Naším cílem však není zahrnout posluchače bonusy, ale nabídnout co nejkvalitnější zpracování literatury." Audiokniha podle něj může být zvukovým synonymem krásné, graficky dokonale upravené publikace.
Největší slabinou obou zmíněných projektů byla zatím distribuce. Audoknihy bylo možno získat na dobírku, nebo je pořídit v kamenných obchodech. Pro většinu uživatelů nových technologií je však nejlákavější možnost stahovat si tituly přímo z internetu, podobně jako u hudebních nosičů či filmu. "Se serverem I-legálně teď zahajujeme měsíční projekt, při kterém bude možné knihy stáhnout přímo z webu. Cena by se měla pohybovat kolem 180 korun," avizuje Černošek.
Ve světě, kde je audiorevoluce dávno v plném proudu, internetové servery nabízejí ke stažení tisíce titulů. V USA se roční tržby pohybují kolem dvou miliard dolarů a na letošním frankfurtském knižním veletrhu tvořily různé digitální produkty celých 30 procent vystavených exemplářů. Tento boom odstartovala média. Rádia nebo noviny začaly v rámci takzvaného podcastingu umísťovat na své webové stránky čtené komentáře či speciální programy. Zájemce si tak může stáhnout oblíbený pořad v čisté formě, ušetřit čas a vyhnout se přehrabování v balastu informací. Podle mediálních expertů jsou právě aktivní tvůrčí přístup a možnosti selekce tím, co příjemce v informačně přehlcené euroamerické společnosti na nových technologiích láká nejvíc.
Multimédia budou jedním z hlavních témat i pražského knižního veletrhu Svět knihy, který začne 3. května. Vedle audioknih si tady svou premiéru odbudou Blue-ray disky, tedy technologie nabízející proti formátu mp3 další posun, Apple zde bude prezentovat svůj kapesní i-book, portál Google představí jedinečný projekt Google Book Search, který umožňuje uživatelům na základě jednoduchého textového odkazu najít a prohledávat obsahy knih, ať už se jedná o ty nejobskurnější tituly nebo aktuální bestsellery.
Foto: Karel Šanda