Martin Vopěnka, který se sám označuje za 'nevěřícího' autora, napsal knihu Biblické příběhy pro nevěřící děti, kterou chce zejména mládeži připomenout kořeny evropské civilizace. Publikace s moderními popartovými ilustracemi Jiřího Votruby vyjde 15. března spolu s dalšími čtrnácti novinkami v rámci Velkého knižního čtvrtku.
"Přestože jsme považováni za spíše nevěřící národ, musíme si uvědomit, že v křesťanské civilizaci žijeme a že nás nesmírně ovlivnila. Ty kořeny jsou pro nás důležité zejména dnes, kdy čelíme extremistickým názorům na migraci. Nelíbí se mi, že v nich vůbec nezaznívá projev milosrdenství. Přitom ho v sobě máme. Pokud nepodchytíme mladou generaci, staneme se mělkou kulturou vyrostlou na mobilech. Budeme říkat, že jsme Evropané, ale vůbec nebudeme vědět, co to znamená," řekl Vopěnka.
Autor se podle svých slov snažil nastavit zrcadlo biblických příběhů současnosti. Čtenář by měl cítit, že se ho týkají a odpovídají na otázky, které si klade. Vopěnka neskrývá, že jeho kniha by měla plnit i didaktickou funkci. "Není to žádná volná umělecká tvorba. Jde o to přiblížit tyto příběhy dětskému čtenáři, aby například chápal co znamenají výrazy Jobova zvěst nebo Archa úmluvy," uvedl spisovatel, který nechce být vykladačem Bible, ale na svých besedách s mladými čtenáři plánuje ke své nové knize různé workshopy.
Nejdřív vědět, kdo jsme
V případě Biblických příběhů pro nevěřící děti nejde pouze o zjednodušenou literární podobu biblických příběhů, jak ji zpracoval například Ivan Olbracht. Vopěnka přistupuje k odkazu Bible, tedy Starého i Nového zákona, s odkazy na současnost.
"Je úplně jedno, jestli jsme věřící nebo nevěřící. Bez znalosti Bible nemůžeme porozumět evropské kultuře, nemůžeme pochopit, čím se lišíme od ostatních kultur. Mnoho lidí se dnes bojí, že evropská civilizace zanikne nebo ztratí svou podobu. Ale víme vůbec, jaká podoba to je? Bez znalosti Bible sotva. A tak než začneme naši civilizaci hájit, měli bychom jí nejprve porozumět. Měli bychom vědět, kdo jsme," sdělil Vopěnka.
Vopěnka (narozen 1963) je známý český nakladatel a spisovatel. Je členem Asociace spisovatelů, Českého Pen klubu a od roku 2013 je předsedou Svazu českých knihkupců. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, tomuto oboru se však nikdy nevěnoval. Jeho nakladatelství Práh vydává 40 knih ročně a obratem i počtem titulů patří mezi středně velká nakladatelství. Vopěnkovi jako spisovateli vyšla dvacítka knih, z nichž některé byly přeloženy. K závažným celospolečenským tématům se Vopěnka vyjadřuje příležitostně ve svých novinových článcích.
Biblické příběhy pro nevěřící děti jsou Vopěnkovou dvacátou knihou. Za román Nová planeta získal Zlatou stuhu a román byl také zařazen do prestižního mezinárodního výběru Bílá vrána. Za román Moje cesta do ztracena získal výroční cenu Mladé fronty za literaturu 2005, kniha vyšla v Rumunsku, Polsku a letos vyjde v Itálii. V posledních letech vzbudila pozornost Vopěnkova trilogie pro mládež Spící město, Spící spravedlnost a Spící tajemství nominovaná na Zlatou stuhu.