Londýnské muzeum designu se změnilo na obchod, aby mohlo otevřít

Kultura
26. 4. 2021 06:52
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve většině muzeí není možné sahat na exponáty nebo je dokonce kupovat, londýnské Muzeum designu se ale vydalo přesně opačným směrem. Z prodejny suvenýrů udělalo supermarket, z návštěvníků jsou zákazníci a prodej designových předmětů a tedy i vstup do muzea v době pandemie je tak možný. O "prvním supermarketu na světě vytvořeném umělci" napsala agentura AFP.

Muzeum na západě Londýna zařadilo do sortimentu své prodejny zboží základní potřeby, ale doplnilo ho o designové obaly od desítky umělců. Zákazníci si zde mohou koupit mletou kávu nebo rýži v plechových nebo papírových krabičkách živých barev, které jsou umně vystavené na policích. Výnosy z této výstavy půjdou na podporu umělců.

V Británii poměrně úspěšně pokračuje očkování proti nemoci covid-19 a vláda postupně uvolňuje některá omezení, muzeí se to však zatím netýká. V Británii už otevřely tělocvičny, kadeřnictví nebo zahrádky hospod, většina obchodů otevřela 12. dubna, na muzea přijde řada až 17. května.

"Kreativita není zásadní?" ptá se ředitel muzea Tim Marlow a zve ty, kdo by měli chuť podpořit umění, na návštěvu "obchodu, který je vlastně uměleckým předmětem" a poskytne "zcela ojedinělý zážitek", který je zábavný, ale také kritický a kulturní. Ceny v muzeu jsou podle ředitele srovnatelné s běžnými cenami na trhu, ale přidaná hodnota spočívá v tom, že zákazník ví, koho podpořil.

Kvůli pandemickému uzavření kulturních zařízení přišlo muzeum o 92 procent svých příjmů. Nad vodou se drží díky vládní dotaci ve výši tří milionů liber (90 milionů korun). Tim Marlow jako částečné řešení vymyslel a realizoval tento koncept muzea-obchodu.

"Chci ukázat význam muzeí. Neomezujeme se jen na představení. Naším posláním je hledat a prezentovat řešení problémů, kterým budeme čelit po pandemii," uvedl ředitel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , John Minchillo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ