Na seznam nehmotného dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly nově přidány masopustní průvody a masky z Hlinecka a také sokolnictví, které na zápis navrhlo 11 zemí včetně České republiky. Česko dosud v soupisu UNESCO zastupoval jen tanec ze Slovácka.
"Mám samozřejmě velkou radost, příprava té nominační žádosti představovala pět let práce," řekla vedoucí hlineckého Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová, podle které díky zařazení na prestižní seznam bude možné získat na masopustní veselice granty. Vznikne publikace na téma maškary na Hlinecku či stálá expozice věnovaná průvodům masek, které lidé na vesnicích okolo Hlinska pořádají spontánně a tento obyčej si předávají generace na generaci, řekla Vojancová.
Z generace na generaci
Počátky českého sokolnictví spadají do pátého století a hlavní rozmach tu zaznamenalo ve středověku. Zájem o tento způsob lovu ovšem začal upadat po vynalezení palných zbraní.
Masopustní slavnosti se na Hlinecku konají tradičně o víkendu před Popeleční středou a v maškarním průvodu se objevují masky předávané z otce na syna. Spolehlivé doklady o tomto obyčeji pocházejí z první poloviny 19. století, ale jeho původ je patrně starší.
Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a dále podporovat jeho přenášení z generace na generaci.
166 tradic ze 77 zemí
O padesátce nových kandidatur z celého světa rozhoduje tento týden mezivládní výbor UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví, který od pondělí do pátku zasedá v keňské metropoli Nairobi. Mezi další schválené kandidáty patří například španělská hudební a taneční kultura flamenco, francouzská gastronomie či tradiční čínská medicína.
Na takzvaném Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva figurovalo do dnešního dne 166 tradic ze 77 zemí. Z Česka to byl slovácký verbuňk - tanec mladíků odvedených na vojnu.