Národní divadlo připravuje speciální program k 25. výročí sametové revoluce

Kultura
29. 9. 2014 15:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Přehlídka dokumentárního divadla Paralelní životy - 20. století očima tajné policie, diskuse na téma Státní bezpečnosti, fotografická výstava Přísně tajné, projekce instruktážních filmů StB, premiéra hry režiséra Jiřího Adámka Po sametu a výstava Listopad 89 budou projekty, které Národní divadlo v Praze připravuje k 25. výročí sametové revoluce. 

"Po Nitře, Bratislavě a Drážďanech přijde přehlídka Paralelní životy do Prahy. Národní divadlo se zapojilo do projektu šesti souborů z Německa, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a České republiky už loni na podzim premiérou inscenace komorní opery Aleše Březiny Toufar. Od 5. do 9. října dostane pražské publikum možnost vidět ostatních pět inscenací a být součástí doprovodného programu zahrnujícího diskuse s jejich tvůrci," uvedl mluvčí opery Juraj Gerbery.

Ukázka ze hry Paralelní životy.Podle Dariny Kárové, ředitelky mezinárodního festivalu Divadelní Nitra, který byl iniciátorem celého projektu, spojuje všechny inscenace společný koncept. Umělci z bývalých socialistických zemí vytvořili dokumentární inscenace na základě zkoumání materiálů v archivech tajných policejních složek operujících v teritoriu bývalého sovětského bloku. Autentické příběhy doplňují rozhovory s agenty, oběťmi a dalšími osobami ovlivněnými činností tajné policie. Vyšla i publikace Paralelní životy, která nabízí materiály nalezené v archivech tajných policejních složek.

Zástupci participujícího Goethova institutu upozornili na výstavu fotografií z archivu státní bezpečnosti, která byla právě otevřena v sauně bývalého velvyslanectví NDR, v jehož budově na Masarykově nábřeží sídlí.

"Na jevišti Nové scény bude mít 17. listopadu premiéru autorská inscenace Jiřího Adámka Po sametu, jejíž tvůrce se inspiroval v jedné z rubrik časopisu Respekt. Jeho ohlédnutí nabídne panoramatický, někdy až závratný pohled na vzestupy a pády našeho veřejného, kulturního a společenského života," řekl dramaturg činohry Jan Tošovský. Objeví se v ní Saša Rašilov, Taťjana Medvecká, Pavla Beretová, Filip Kaňkovský, Pavel Smolárik a Petr Vančura.

Jednou z dalších akcí bude od října výstava na piazzetě Národního divadla Listopad 89. Dobové dokumenty na ní připomenou významné postavení divadel v revolučním roce 1989, především pak české první scény.

Projekce v prostorách Nové scény uvedou od 1. října do 21. listopadu instruktážní filmy Státní bezpečnosti. Sledování takzvaných zájmových osob bylo totiž předpokladem úspěchu mnohých akcí. Týkala se oponentů režimu, cizích státních příslušníků i ambasád států považovaných komunistickým režimem za nepřátelské. Cílem bylo zjistit, co nějaká osoba nebo skupina v určité době dělá a s kým se stýká. StB používala často takzvané demonstrativní sledování, při němž byly osoby sledovány tak, aby o tom věděly. Cílem bylo je znejistit a dostat do časového a psychického tlaku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ctibor Bachratý, Salajka Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ