Revitalizaci židovských památek představí expozice Deset hvězd

Kultura
5. 4. 2016 12:01
Jeruzalémská Synagoga v Jeruzalémské ulici je největší a nejmladší synagoga v Praze.
Jeruzalémská Synagoga v Jeruzalémské ulici je největší a nejmladší synagoga v Praze.

V Jeruzalémské synagoze, výrazné pražské židovské památce, otevírají novou stálou expozici. Pod názvem Deset hvězd ukáže opravené židovské památky v Čechách a na Moravě i cestu k tomu, než se znovu mohou prezentovat ve své dřívější podobě. Často už však vzhledem k tragickým událostem 20. století slouží jinému než původnímu účelu.

Projekt Deset hvězd, během něhož se v letech 2009 až 2014 opravilo deset lokalit, zahrnoval Úštěk, Jičín, Brandýs nad Labem, Plzeň, Březnici, Novou Cerekev, Polnou, Boskovice, Mikulov a Krnov. Celkové náklady byly 282 milionů korun, Česko z toho zaplatilo 15 procent, zbytek peněz šlo ze strukturálních fondů EU. Opravilo se šest synagog, vznikly v nich stálé expozice, které umožňují seznámit se s židovskou historií a s judaismem v autentickém prostředí. Projekt obnovy židovských památek z evropských fondů pokračuje, v další fázi budou opraveny objekty v Plzni, Čáslavi, Písku, Rychnově nad Kněžnou, Neveklově a v Polici u Jilemnice. Náklady na jejich revitalizaci jsou 150 milionů korun.

Vrchní pražský rabín David Peter na snímku zapaluje v Jeruzalémské synagoze v předvečer osmidenního svátku světel první svíci na chanukovém svícnu.Federace židovských obcí, která byla garantem projektu, říká, že navzdory nacismu a komunismu, kdy mnoho židovských památek zaniklo, představuje tuzemský celek více než 60 synagog, 350 hřbitovů a dalších objektů historický poklad, který zřejmě nemá v Evropě obdobu.

Nejvíce synagog v českých zemích vzniklo v 19. století, kdy zdejší židovské obyvatelstvo provázela emancipace v mnoha oblastech života. V letech 1800 až 1918 vzniklo 360 synagog.

Velká část z nich byla vypálena během pogromu za takzvané křišťálové noci v listopadu 1938, po nacistické okupaci českých zemí v březnu 1939 nebo po deportaci židovských obyvatel do koncentračních táborů v roce 1942. Synagogy poničily i závěrečné boje druhé světové války. Po roce 1945 mohlo být obnoveno jen několik málo náboženských obcí ve velkých městech.

Příslušné instituce mluví maximálně o stovce dochovaných synagog. Bohoslužbám nyní slouží pouze Staronová, Vysoká, Španělská a Jubilejní synagoga v Praze, synagogy v Děčíně, Plzni a nově postavená synagoga v Liberci. Křesťanským církvím slouží dalších 25 synagog.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina, Facebook, Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ