Český internet je plný čtenářů horečně diskutujících nad rozhodnutím Novy nasadit od příští neděle do primetimeového vysílání tureckou telenovelu Tisíc a jedna noc. Telenovela se má vysílat v hlavním večerním čase pětkrát týdně, prostřídat ji dvakrát týdně má jen Ordinace v růžové zahradě a sem tam nějaká archivní česká komedie.
Server Digizone už přinesl zasvěcenou analýzu toho, proč se Nova k podobnému svéráznému kroku rozhodla - spekuluje se o tom, že neomezený vládce Novy, šéf mateřské SME a rumunský mediální magnát Adrian Sarbu, šetří na programu a zbavuje se úspěšných pořadů kvůli tomu, aby tak oslabil pozici Novy na trhu a následně ji tak výhodně buď sám odkoupil, případně ji nabídl k odkupu předem domluvenému zájemci.
Ať už je to, jak chce, samotné Nově a její image jsou aktuální neradostné zprávy jen ke škodě. Nova si v uplynulých letech s pomocí oddělení vývoje nových formátů vedeného Radkem Bajgarem budovala pověst progresivní stanice, která je v Česku mezi filmovými producenty považována za jedinou, u níž lze něco smysluplného prosadit do výroby.
Vznikly tak ceněné seriály jako cyklus Soukromé pasti či fotbalový Okresní přebor a Dokonalý svět, formáty docusoap, populární Comeback a formou koprodukce byla krom nejrůznějších diváckých hitů více či méně sporné hodnoty podpořena i výjimečná díla jako dokument Občan Havel.
Teď je, zdá se, s novátorstvím utrum - novátorství je příliš drahé, než aby v aktuální Nově mělo šanci na existenci. Pozici nejprogresivnější české stanice už od podzimu pomalu přebírá Prima - nejdříve vypálila Nově rybník s Česko Slovensko hledá talent, lámala rekordy sledovanosti s bulvárními Čápy s mákem, značné množství diváků přitahuje i obskurními, ale ve výsledku bizarně zábavnými reality show magazíny typu Prostřeno, Hledá se táta a máma či Mladší o pár let.
Je to programová strategie, která se Primě pozvolna začíná vyplácet, a spolu s podporou původní dramatické tvorby - seriály Cesty domů, Přešlapy či Zázraky života - na svou stranu hladce přetahuje ty diváky, kteří dosud vzývali jen Novu.
Popelkou v koutě nadále zůstává Česká televize, jejíž lednové vysílací schéma jen podporuje image stanice pro starší a pokročilé, pro diváky, kteří u televize zejména klimbají a stačí jim šedivé estrády, sem tam nějaký rozplizlý seriál o starých časech či starých lidech a televizní filmy tvůrců předdůchodového a pozdně důchodového věku.
Lze předpokládat, že ústup mladých diváků od obrazovek bude v těchto podmínkách pokračovat tím rychleji - nová turecká telenovela s rekordy sledovanosti v Rumunsku a Bulharsku asi těžko jejich rozhodnutí zvrátí.