Tématem Festivalu židovské kultury v Holešově budou letos války

Kultura
22. 7. 2014 12:59
V rámci festivalu Týden židovské kultury 2012 návštěvníci čistili tamní židovský hřbitov.
V rámci festivalu Týden židovské kultury 2012 návštěvníci čistili tamní židovský hřbitov.

Téma dvou světových válek se bude prolínat letošním ročníkem Festivalu židovské kultury v Holešově na Kroměřížsku. Akce se uskuteční na přelomu července a srpna, letos jde o 14. ročník.

Pořadatelé připravili výstavy, koncerty, taneční vystoupení, projekce filmů, přednášky i ochutnávku tradičních židovských pokrmů.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga pocházející z 16. století je druhá nejstarší na Moravě a čtvrtá nejstarší v Česku.

Tematiku válek zvolili pořadatelé také vzhledem k letošnímu stému výročí začátku první světové války. "Téma se odráží zejména v přednáškách," podotkla pořadatelka Jana Slovenčíková. Mluvit se bude o financování válčících stran za světových válek židovskými finančníky, nucených pracích Židů ve prospěch Baťova koncernu za druhé světové války i o důsledcích první světové války pro Holešov.

Z Londýna přijede přednášet také rabín Jonathan Wittenberg. "Je potomkem rabína Freimanna, který dvacet let působil v Holešově, před vypuknutím první světové války se stal vrchním rabínem v Poznani. Rabín Wittenberg zpracovává rodinnou historii a bude mluvit o svých objevech," uvedla Slovenčíková. O tajemné historii synagog promluví Jaroslav Achab Haidler.

Na festivalu zazní zhudebněné starozákonní texty, klezmerovou kapelu doplní taneční soubor Hradišťan, připraven je tanečně hudební projekt nazvaný Drahá Kitty inspirovaný Deníkem Anny Frankové, budou se také vyučovat židovské tance. Promítat se budou filmy Schindlerův seznam, Boj o Jeruzalém a Ďáblova dílna.

Festival se uskuteční od 29. července do 3. srpna. Akce se budou konat v Šachově synagoze, na zámku či zámeckém nádvoří. Zahájení festivalu bude spojeno s vernisáží výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma, který na svých snímcích zachytil židovské svatby. Návštěvníci festivalu budou moci po dobu festivalu v místní restauraci ochutnat tradiční židovská jídla, čeká je například šoulet, ryba po židovsku či macesy.

K názvu festivalu letos poprvé připojili pořadatelé, kterým je Městské kulturní středisko Holešov a město Holešov, název HA-MAKOM. "Má to více významů, znamená to místo setkávání, něco všudypřítomného, vznešeného. Byli bychom rádi, kdyby se tento název vžil," podotkla Slovenčíková.

Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němec Zdeněk

Další čtení

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025
Majáles odstartoval a lidé se bavili

Začal tradiční brněnský majáles. S hudbou, alegorickými vozy i formulí

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ