Když se rozšířila zpráva o tom, že dalších jedenáct dětí utonulo při pokusu dostat se do Řecka, Benedict Cumberbatch náhle vybuchl. "Zas..ní politici," řekl na konci října jindy úzkostlivě kultivovaný herec pro horní vrstvy divadelnímu publiku v Londýně po představení Hamleta. Následovala naléhavá přímluva za tisícovky uprchlíků, kteří se každodenně vyloďují na evropských plážích.
Hvězda televizního seriálu Sherlock od srpna pronáší vášnivé proslovy na podporu migrantů z jeviště londýnského kulturního střediska Barbican Centre. Při nočních sbírkách tak už vybral 150 tisíc liber (zhruba 5,7 milionu korun) pro organizaci Save the Children.
Kvůli migraci se podobně projevují umělci po celé Evropě, rozhodnutí zabránit tomu, aby hněv na vlády rozhádané kvůli krizi vyústil ve lhostejnost nebo nevraživost vůči uprchlíkům, kteří prchají před válkou a bídou.
Rakouský umělec Raoul Haspel se dostal na vrchol hudebních žebříčků iTunes minutou ticha symbolizující hluchotu vůči jejich utrpení a vystoupil s ní později před 150 tisíci lidmi na vídeňském koncertě pod širým nebem. V uprchlickém táboře "Džungle" v Calais se otevřelo divadlo podporované předními britskými režiséry, aby pozvedlo náladu lidem, kteří uvízli ve špinavém táboře na severním pobřeží Francie.Rakouská držitelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková dokonce přepracovala svou hru z roku 2013 Chráněnci, aby kritizovala "domýšlivost a cynismus" reakce Evropy na utrpení za jejím prahem.
Ale s tím, jak krize začala ustupovat z prvních stránek novin, Cumberbatch pocítil, že čelí přílivu apatie, když publiku říkal o tom, jak pět tisíc migrantů denně přichází na řecký ostrov Lesbos. "Nikdo nevsadí děti do člunu, pokud není voda bezpečnější než pevnina," řekl, když citoval z veršů Home (domov) somálského básníka Warsana Shireho.Herečka nominovaná na Oscara Samantha Mortonová uprchlíkům nabídla, že je nechá přebývat na svém pozemku, zatímco hvězdný představitel Jamese Bonda Daniel Craig řekl: "Jsme svědky lidské tragédie. Je na evropských vládách, aby vykročily a sprovodily to ze světa."
Mortonová řekla, že dějiny nebudou shovívavé vůči vládám, jako je ta britská, která se nabídla, že přijme pouhých dvacet tisíc uprchlíků během pěti let. Autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová to odsoudila jako "nanejvýš ostudné" vzhledem k tomu, že OSN očekává, že do února bude v Evropě až 1,35 milionu uprchlíků.
"Lidé se ohlédnou zpátky a budou soudit," řekla Mortonová. Filmaři v čele s Michelem Hazanaviciusem lobbovali v Bruselu za rozhodné činy a varovali před sílící xenofobií, kterou přiživuje neschopnost EU vypořádat se s problémem.
"Zdá se, že Evropa chce dělat krizový management, my chceme Evropu, která hlasitě a jasně vyhlásí své hodnoty," poznamenal minulý měsíc Hazanavicius při předávání petice, kterou podepsaly velké osobnosti kinematografie. "Jediným způsobem, jak může Evropa zastavit nebezpečný postup populismu a demagogie, je zůstat politickou i lidskou," dodal režisér oscarového snímku The Artist.
Ale neselhává jen EU. Svůj díl břemene na sebe musí vzít také arabský svět, zdůraznil dirigent Daniel Barenboim. "Evropa sama se nedokáže vypořádat se syrskými uprchlíky... Měl by se jich ujmout rovněž arabský svět," řekl Barenboim novinářům.
Ne všichni umělci se však ohánějí migrantským praporem. Graffitový výtvarník Dan Park minulý měsíc vyvolal pozdvižení ve Švédsku plakáty s nápisem "Teroristo vítej, přines si své vlastní zbraně".
Švédský populární zpěvák Christer Sandelin rovněž zpochybnil přístup otevřených dveří poznámkou na Facebooku: "Je tu někdo, kdo se domnívá, že můžeme pomoci 2000 uprchlíkům, kteří denně vstupují do naší země (ale ne do Norska, Dánska, ani Finska). Co se to děje???"
Umělci probouzejí svědomí Evropy tváří v tvář migrantům
Kultura
8. 11. 2015 15:30
Představitel Sherlocka Holmese Benedict Cumberbatch se přimlouvá za uprchlíky.