Britští princové o svém portrétu: je OK. <span>Opak je pravdou</span>

Kultura
11. 1. 2010 14:30
Autorka a její &quot;královské&quot; dílo.
Autorka a její &quot;královské&quot; dílo.

Autorka a její "královské" dílo.Královské sourozence Williama a Harryho, kteří jsou ve věku 25 a 27 let, se zatím nikdy nepodařilo přesvědčit, aby společně pózovali nějakému malíři, a tak se britští princové dočkali svého prvního oficiálního dvojportrétu až teď. Jaký je? Nic moc.

Autorkou olejomalby na plátně je pětačtyřicetiletá ne úplně hvězdná, nicméně oblíbená malířka Nicky Philippsová, která se kromě portrétování věnuje i krajinomalbě a zátiším. Její zatím nejznámější a zároveň nejoriginálnější prací byl skupinový portrét spisovatele Kena Folletta, který se nechal namalovat v kruhu svých literárních postav, což vypovídá dost samo o sobě.

Tak, a už visí.Princové si o nějaké, alespoň dílčí originalitě můžou nechat jenom zdát. Philippsová maluje své toporné obrazy tradičně, líbivě a průměrně po všech stranách, takže není v podstatě o čem mluvit. V souvislosti s jejím nejnovějším "opusem" se také propírají jenom drby: fakt, že Williamovi vylepšila řídnoucí kštici (která snad mohla princi lichotit jen do chvíle, kdy na to začala média i sama malířka otevřeně upozorňovat), zlomený nos prince Harryho a Williamova „potterovská" jizva na čele.

Ona sama je prý hodně spokojena s odvážným profilem prince Harryho, i když nejvíc ji fascinovaly Williamovy lícní kosti, s nimiž prý také začala nejdřív. Asi „nejzajímavější" skutečností tak na obraze zůstává banální fakt, že vznikal tradičně. Princové Philippsové pózovali a proběhlo celkem pět devadesátiminutových sezení.

Bratři jsou zobrazeni v důstojnických uniformách královské gardy Blues and Royals, které zdobí šerpy, řády a medaile, včetně Harryho medaile za službu v Afghánistánu. Zachyceni jsou v Clarence House, oficiálním sídle jejich otce prince Charlese. Ve skutečnosti se však malovalo v ateliéru v jižním Kensingtonu a malířka si jen dodatečně zajela domalovat pozadí.

Malba má být vystavena v Národní portrétní galerii v Londýně vedle dalších královských portrétů minimálně půl roku. Představitelé Královské portrétní galerie si pochvalují především koncepci zobrazení, totiž to, že formální oblečení obou princů kontrastuje s jejich civilním - skoro ležérním postojem. Tím prý Philippsová obohatila tradice oficiálních královských portrétů. Spokojeni jsou prý oba princové i autorka. Minimálně u ní se to dá chápat, i když jen čistě prozaicky - má skvělou reklamu a za zakázku zadanou prostřednictvím londýnské Národní portrétní galerie vyinkasovala honorář 11 tisíc liber, v přepočtu zhruba 320 tisíc korun.

Reakce kritiků jí už zřejmě takovou radost nedělají. V souvislosti s jejím „stěžejním" dílem  padaly i přívlastky jako hrozné a amatérské a její práce byla označena i jako něco z provinčního fotografického studia nebo věc, která udělala královské rodině medvědí službu. Ostatně, není se čemu divit.

Foto: AP

Autor: - raw -

Další čtení

Na Lennonově zdi přibyly portréty. Budou i na nafukovací zdi

Kultura
26. 4. 2025
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)

Pankrácká věznice, místo hrůzy. Před 80 lety sjela gilotina naposledy

Kultura
26. 4. 2025

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ