Černý vyzval sebevrahy, aby jeho Svobodu zhlédli cestou na most

Kultura
2. 9. 2011 10:30
David Černý a jeho SVOBODA.
David Černý a jeho SVOBODA.

"Je to taková výstava pro lidi, kteří chtějí spáchat sebevraždu a už jsou opravdu rozhodnuti, že jedou na ten most, tak kdyby náhodou, tak to můžou střihnout přes tu výstavu," řekl výtvarník David Černý ve čtvrtek 1. srpna v pražské Meet Factory, kde představil sousoší Svoboda. V setmělém prašném prostoru galerie Kostka jsou nainstalována čtyři otáčející se černá lidská torza, která se při pohybu odírají o zem.

David Černý a jeho sousoší SVOBODA."Za svobodu - i za svobodu provokovat se platí. Nejdříve je potřeba ji získat, pak udržet a nakonec s ní dokázat smysluplně naložit. Instalace Svoboda je pro mne signálem, že autor, vědom si svého dosahu, se snaží právě o to poslední a nejtěžší," popsal výstavu její kurátor Dušan Zahoranský.

Hluk, který vydávají sochy drhnoucí o podlahu, je slyšet už na schodech galerie. Návštěvník se po vstupu musí chvíli rozkoukávat, protože v galerii je zakryté okno a místnost je plná zvířeného prachu. Jedné skrčené postavě už při vernisáži odpadla ruka.

Objekt bude vystaven do 18. září, součástí doprovodného programu je i cyklojízda po nejslavnějších  instalacích Davida Černého v hlavním městě. Vyjížďka po "Černé Praze" startuje 8. září u žižkovské televizní věže, po níž lezou Černého postavy miminek. Pokračuje se na Václavské náměstí, kde je u stropu pasáže Lucerna jeho socha svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně. Na Kampě pak budou moci cyklisté obdivovat čurající fontánu, jízda končí v Meet Factory.

Smíchovské centrum pro současné umění Meet Factory spoluzakládal právě Černý. "Kulturní továrna" vznikla před čtyřmi lety v bývalé administrativní budově Českých drah na Smíchově, slouží především výtvarnému umění, poskytuje rezidenční prostory zahraničním umělcům.

Černý se proslavil především kontroverzní plastikou Entropa, kterou na zakázku českého předsednictví v roce 2009 instaloval v bruselském sídle Rady EU. Prvním dílem, které vzbudilo větší veřejnou pozornost, se stala plastika trabantu na nohách symbolizující exodus východních Němců přes západoněmecké velvyslanectví v Praze. V roce 1991 Černý přemaloval na Smíchově sovětský tank z druhé světové války na růžovo. Mezi jeho další známé práce patří obrovské pistole či objekt zpodobňující spoutaného Saddáma Husajna v akváriu, kterým parafrázoval slavné dílo Damiena Hirsta. Černý je držitelem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ