Čínský umělec vytvořil vlajky <span>z lidských vlasů</span>

Kultura
6. 4. 2009 18:10
Čínský umělec Wen-ta Ku se svým dílem.
Čínský umělec Wen-ta Ku se svým dílem.

Čínský umělec Wen-ta Ku se svým dílem.Zdálky je téměř 200 státních vlajek visících z budovy Drexelovy univerzity ve Filadelfii dobře rozeznatelných a hvězdy, pruhy a srpky měsíce na nich vystupují v jednobarevných odstínech hnědé barvy. Když člověk přijde blíž, pochopí proč: Jsou totiž vytvořeny z lidských vlasů.

Instalace, která budí úžas i odpor, je stěžejní součástí výstavy současného umění, která představuje malbu, fotografii a sochařské exponáty čtyřiceti čínských umělců, napsala agentura AP. Nejvíc pozornosti přitahuje právě pozoruhodná kolekce vlajek od umělce Wen-ta Ku s názvem Spojené národy: Člověk a prostor. Vlajky vytvořil s pomocí chomáčů, ústřižků a pramínků vlasů získaných od milionů lidí po celém světě, a hromady lepidla.

Výstava navazuje na starobylou čínskou tradici tušové malby. "Taoisté věřili, že umělci mají schopnost znovu vytvářet přírodu, proto tušové malby často zobrazovaly krajiny," uvedl Joseph Gregory, vedoucí oddělení umění a historie umění na Drexelově univerzitě. Moderní čínští umělci rozšířili zobrazovací techniky a dokonce přidali i další média, aby zachytili svět v jeho dnešní podobě.

Podobně i Wen-ta Ku se dříve zabýval tušovou malbou a dokonce experimentoval s tuší vyrobenou z vlasů Číňanů rozdrcených na prášek. Umělec se v roce 1987 přistěhoval do USA a nyní žije v New Yorku. Vlasy začal sbírat v roce 1993 v rámci celosvětového projektu s názvem "Spojené národy." Instalace vlajek je jeho součástí a poprvé byla vystavena na jihokorejském bienále v roce 2000.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ