Dřina, pot a stroje: Štreitova výstava o životě v dolech a hutích

Kultura
19. 3. 2013 18:50
Hlavním motivem industriálně laděných fotografií je těžká dřina v dolech a hutích.
Hlavním motivem industriálně laděných fotografií je těžká dřina v dolech a hutích.

Těžkou práci v dolech a hutích přiblíží návštěvníkům výstava fotografií předního českého fotografa Jindřicha Štreita Ocelový svět ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Vystaveno je několik desítek industriálně laděných fotografií, jejichž ústředním motivem ale zůstal člověk, které Štreit pořídil během 20 let v Česku, Polsku, Rumunsku, Francii, Německu a Anglii.

"Jsem fotograf, který se věnuje sociální problematice, a mnoho let jsem se zaměřoval na vesnici. Těžká práce je další velké téma ke zpracování, protože to je život," řekl před vernisáží novinářům Štreit. Jeho černobílé fotografie zachycují každodenní dřinu, starosti i drobné radosti lidí pracujících v těžkém průmyslu.

Výstava měla premiéru předloni v dole Quido v polském městě Zabrze, kde byla prezentována pod názvem Industriální bytí. Některé fotografie jsou v Česku vystaveny poprvé. Součástí olomoucké expozice Ocelový svět je také uzavřený cyklus 38 fotografií, které Štreit vytvořit ve společnosti Hanácké železárny a pérovny Prostějov.

Součástí výstavy Jindřicha Štreita je i přehlídka plakátů z autorových předchozích výstav.Podle Štreita je důležité, aby ho lidé při fotografování nevnímali a chovali se přirozeně, což vyžaduje určitou dávku umění naslouchat druhým a navázat s lidmi přátelský kontakt. "Potom můžu pracovat s psychologií, kompozicí a atmosférou. To, co je pro mě velmi důležité, je zobecnění tématu, které zpracovávám," podotkl Štreit.

Štreit patří k žijícím klasikům české fotografie, proslul především jako citlivý dokumentarista. Od roku 1967 měl více než 600 samostatných výstav v Česku i v zahraničí, například i v Tokiu, Chicagu, New Yorku nebo v Londýně. V dlouhodobých fotografických projektech dokumentuje běžný život ve městech i na vesnicích. Do dějin české fotografie se nesmazatelně zapsal v 80. letech ojedinělým souborem fotografií z vesnic Bruntálska.

Zachycování reálného venkovského života se prolíná celou jeho tvorbou. Po roce 1989 Štreit vytvářel větší koncepční celky, fotografoval například v ženské věznici či Břevnovském klášteru. Snímky pořizoval i v zahraničí. Štreit se věnuje také pedagogické činnosti, v září 2009 jej prezident jmenoval profesorem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Luděk Peřina

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ