Kostel v Dobré Vodě u Hartmanic na Klatovsku, který je jako jediný zasvěcený šumavskému poustevníku Vintířovi, má po zhruba 70 letech opět varhany. Po poválečném vysídlení německých obyvatel z pohraničí kostel desetiletí chátral. V posledních letech se mění a díky novému skleněnému inventáři se stává unikátem. Nyní se podařilo opravit kůr a umístit tam repasované varhany získané z Německa, řekla Jana Kolářová ze spolku Šumavské cesty, který se o návrat varhan zasloužil.
Barokní repasované varhany v kostele poprvé zazněly v neděli při tradiční podzimní česko-německé mši. Koná se každý rok jako připomínka významného šumavského poustevníka a česko-německého diplomata Vintíře. Vintíř, v Německu známý jako Günther, trávil konec života v poustevně na Březníku, kde 9. října 1045 zemřel.
Unikát vyhledávaný turisty
"Ta cesta byla velmi klikatá. Trvalo to tři čtyři roky, než se podařilo sehnat peníze na opravu kůru a na varhany," řekla Kolářová. Původní nabídky byly na víc než milion korun za nástroj, to si ale spolek nemohl dovolit. Kromě toho bylo třeba vyztužit trámem kůr, postavit na něj nové dřevěné schodiště se zábradlím. Díky pomoci sponzorů i odborníků se nakonec spolku podařilo získat peníze na opravy. "Pak jsme narazili na skvělé lidi, kteří pomohli s varhany," řekla. V Německu je našel organolog pocházející z Plzeňského kraje, který tam léta působí. Opravil je a dal do renovované původní skříně.
Snoubení česko-německé kultury
Podle administrátora farnosti Václava Volence byly v kostele původní varhany zničeny deštěm v roce 1940, o dva roky později dostal kostel jiné. Po válce ale kostel trpěl. Přežil jen díky tomu, že armáda ho ve novém vojenském prostoru Dobrá Voda používala jako sklad terčů. Zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba. Řada okolních kostelů a kaplí takové štěstí neměla a nezbyly z nich ani holé zdi. Nyní je kostel považován za evropský unikát díky své nové výzdobě - místní sklářská výtvarnice pro něj vytvořila rozměrný skleněný oltář s 35 figurami českých a německých světců, 14 skleněných desek s reliéfy křížové cesty, reliéfní betlém, oltářní stůl, ambon či sochu Vintíře.
Mše se v kostele konají dvakrát do roka, jsou spojené s poustevníkem Vintířem. Kostel ale vyhledávají i turisté. Loni ho navštívilo 10 tisíc lidí, letos je to už kolem 8 tisíc, řekl Volenec.
Kostel v Dobré Vodě vznikl na místě, kde v 11. století Vintíř žil. Ačkoliv nese jméno svatého Vintíře, poustevník nebyl církví svatořečen, pouze blahoslaven.