Experti v Římě představili neznámý <span>da Vinciho portrét</span>

Kultura
3. 4. 2009 09:04
Portrét Leonarda da Vinci.
Portrét Leonarda da Vinci.

Portrét Leonarda da Vinci byl představen v Římě.Experti ve čtvrtek představili dosud neznámý portrét Leonarda da Vinciho, na němž je umělec a vynálezce zobrazen jako muž středního věku s pronikavýma očima a dlouhými, splývajícími vlasy.

Obraz, představený na tiskové konferenci v Římě, byl objeven loni v prosinci ve sbírce jedné rodiny z jihoitalského kraje Basilicata. Odborníci dosud zkoumají, kdo je autorem obrazu a kdy byl zhotoven, ale již vyloučili, že by šlo o autoportrét.

Podle historika specializujícího se na středověk Nicoly Barbatelliho, který obraz našel, se pomocí uhlíkové metody, jíž se zkoumalo dřevo, na němž je plátno napnuto, zjistilo, že obraz pochází ze sklonku 15. nebo z počátku 16. století, kdy Leonardo (1452-1519) žil.
Avšak experti namítají, že podle stáří dřeva nelze přesně určit, kdy byl portrét namalován, a zdůrazňují, že je třeba provést další testy.

Alessandro Vezzosi, ředitel muzea zasvěceného Leonardu da Vincimu v jeho rodném městě Vinci, soudí, že obraz mohl byl namalován mnohem později, tak jak je tomu u umělcových podobizen ze 17. a 18. století, jež jsou součástí sbírek v Galerii degli Uffizi ve Florencii.

Nově objevený portrét renesančního génia, částečně poškozený škrábanci, o rozměrech asi 60 krát 45 centimetrů, zobrazuje Leonarda da Vinci v tmavém duchovním šatu a černém klobouku s pérem. Obraz bude vystaven spolu s dalšími portréty umělce na výstavě v jihoitalském městě Vaglio od 8. dubna do 31. srpna.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

V Obecním domě začala výstava Poklady světové filatelie III, na které je v Česku poprvé k vidění nejdražší poštovní známka světa One-Cent Magenta (na snímku), známá také jako Britská Guyana.

V Praze začala filatelistická výstava, která láká na nejdražší poštovní známku

Kultura
29. 8. 2026
První den dvoudenního leteckého dne.

Dvoudenní chebský Letecký den láká na Šonku, letoun mustang i akrobaty

Kultura
29. 8. 2026
zámek Mikulov, ilustrační foto

Festival nepopulární hudby MikuLOVE nabídne Letní kapelu či Dunaj

Kultura
28. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ