Město Jemnice nechá zrestaurovat jednu ze svých významných památek - Kamennou pannu. Téměř 90 centimetrů vysoký figurální reliéf znázorňující pravděpodobně ženu s rukama zkříženými na řasnatém oděvu je zřejmě raně gotického původu. Po restaurování bude socha přemístěna ze zdi u Dolní brány do městského muzea a nahrazena kopií.
Podle restaurátora Zdeňka Kováříka je tato unikátní památka dlouhodobě v havarijním stavu. "Dochovaných kamenných plastik z období gotiky je v kraji jen několik, a to společně se zobrazeným námětem činí tuto jedinečnou památku velmi cenným dokladem nevyčíslitelné historické a uměleckohistorické hodnoty," uvedl Kovářík. Podle něj jde nejen o doklad počátků sochařství na našem území, ale socha je nezastupitelná při chápání historického vývoje státu a především samotného města Jemnice.
Město podle místostarosty Petra Novotného (Mladí za rozvoj Jemnice) požádá památkáře o odborné stanovisko k dalšímu postupu. "Záležitost bychom měli posoudit během května," řekla mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu Ilona Ampapová. Jemničtí zastupitelé by pak měli v červnu schválit uvolnění peněz na restaurování a odborný historický průzkum. "Náklady by měly dosáhnout několika desítek tisíc korun," dodal Novotný.
Kamenná panna byla v roce 1801 nalezena v rumišti, kde se ocitla po zřícení části hradební zdi do příkopu Jordán. Následně byla umístěna na vnější stranu zdi Dolní brány. "Vlivem povětrnostních podmínek socha eroduje, proto je nutné její zrestaurování," uvedl Novotný.
Historický průzkum by měl ozřejmit původ Kamenné panny, o kterém zatím panuje několik variant vycházejících z pověstí. Podle jedné z nich by socha měla znázorňovat podobiznu bájné zakladatelky města panny Jemné, dcery pohanského knížete, který držel krajinu od pramenů Želetavky hluboko do Rakous. Jiná pověst mluví o zpodobnění pohanské bohyně. Další zdroje uvádějí, že Kamenná panna představuje možná manželku krále Přemysla Otakara I.
"My se nepřikláníme ani k jedné z těchto možností, ale myslíme, že je to buď socha strážce hradeb nebo nějakého středověkého mecenáše. Chceme vědět víc, proto proběhne průzkum," řekl Novotný.