Jihlava má šanci hostit významnou <span>Picassovu výstavu</span>

Kultura
13. 6. 2008 13:27
Pablo Picasso
Pablo Picasso

Pablo PicassoJihlava má velkou šanci hostit v únoru příštího roku výstavu několika desítek děl španělského malíře a sochaře Pabla Picassa. Vedení města jedná se zástupci německého partnerského města Heidenheim o zapůjčení děl z tamního Muzea umění.

"Výstava bude republikovým unikátem, u nás dostupná Picassova díla jsou většinou tisky, originálů je jen málo. Bude to jeden z velkých mezníků kultury v Jihlavě," řekla náměstkyně jihlavského primátora Irena Wagnerová.

Výstava se uskuteční v Domě Gustava Mahlera. Měla by obsahovat Picassovy plakáty, grafiky a obrazy. S jejich výběrem zřejmě pomohou odborníci z ministerstva kultury, uvedla Wagnerová.

Náklady by mohly dosáhnout několika milionů korun. Bude nutné uhradit pojištění a transport německou spediční firmou. Podmínkou německé strany pro instalaci děl je zajištění místnosti beze světel se stálou vlhkostí a dokonalé zabezpečení.

Pablo Ruiz Picasso (1881 až 1973) je jednou z nejvýznamnějších osobností umění 20. století. Společně s Georgesem Braquem je považován za zakladatele kubismu. Odhaduje se, že vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 skulptur a keramických děl.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Ghostface řádil v pražském kině

Kultura
27. 2. 2026
Bryan Adams: Roll With The Punches

Rocková legenda Brian Adams se vrací do Prahy

Kultura
27. 2. 2026

Ústecké muzeum představuje na nové výstavě svět podle rostlin

Kultura
26. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ