Když žena <span>podává jablko</span> sama sobě

Kultura
2. 11. 2008 15:48
Veronika Bromová: Za sucha
Veronika Bromová: Za sucha

Z cyklu Absolut Bromová II., 2003Průřez nejznámějšími díly a cykly výtvarnice Veroniky Bromové spolu s její nejnovější sérií nazvanou Království vystavuje Galerie hlavního města Prahy. Některá díla či instalace vznikly přímo pro prostory Domu U Kamenného zvonu, kde výstava potrvá do 11. ledna.

Veronika Bromová patří ke generaci umělců, kteří začínali pracovat v polovině 90. let. Bromová reprezentovala Česko na benátském bienále v roce 1999 a s úspěchem se účastnila řady prestižních výstav doma i v zahraničí (například After the Wall ve Stockholmu či Corps and Traces v Nancy).

Výstava v Domě U Kamenného zvonu sestává z fotografií, instalací a videí, je zaměřena především na díla posledních let - i když připomíná i některé ze zásadních projektů Bromové z druhé poloviny 90. let (Na hraně obzoru, ZemZOO, Pohledy). Nové práce jsou představeny v tematicky pojatých celcích, vztahujících se k proměnám současné tvorby Veroniky Bromové.

Vlastní tělo, nejoblíbenější výrazový prostředek

Veronika Bromová: z cyklu Za sucha, 2003Bromovou od počátku její tvorby přitahovalo téma tělesnosti, zásadním příspěvkem k tomuto tématu byl cyklus rozměrných fotografií Pohledy (1996) s anatomickými průřezy do vnitřních orgánů, v němž autorka jako jedna z prvních tuzemských umělců použila digitální manipulaci.

Fakt, že autorka zachycovala vlastní nahé tělo i v těch nejchoulostivějších pozicích, byl vnímán jako progresivní postoj a vítaná otevřenost vůči ženské a feministicky orientované problematice.

Vlastní tělo se stalo nejoblíbenějším výrazovým prostředkem Bromové, postupně jím ale vyjadřuje i obecnější kontexty a obsahy. Fotografie cyklu Království koncipovala jako malebné obrazy zachycující různě pojaté scenerie s autorkou. "Privátní osamělé performance jsou nosnou metaforou pro situaci dnešního člověka, jenž si v konfrontaci s chaosem civilizačních labyrintů ujasňuje své vlastní místo a identitu," uvedla kurátorka výstavy Olga Malá.

Na fotografiích a videu se nahá žena tanečním krokem pohybuje v zahradě, která může být metaforou ráje, trhá jablko ze stromu, ale podává je sama sobě; celá zahrada je obehnána zdí, takže bytost v zahradě žije ve světě sama pro sebe. "Ačkoli je cyklus zasazen do současnosti, odkazuje k elementárním lidským pocitům: smutku, osamění, existenciální tísni i extatickým výkřikům radosti. Lze jej ale chápat také symbolicky jako hledání cesty člověka," uvedla kurátorka. Bromová pak video a fotografie vnímá jako průvodce svým životem, ve kterém prý příliš nerozlišuje, co je realita a co fikce či pohádka.

Foto: veronikabromova.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ