Kmeny 90: Kolektivní puberta v pětadvaceti kapitolách

Kultura
20. 1. 2017 10:45
Výtvarník, muzikant a publicista  Vladimir 518.
Výtvarník, muzikant a publicista Vladimir 518.

Techno, rap, squatteři, skinheadi, metalisti, skejťáci, ale i gayové, vojenští nadšenci, Vontové nebo hráči Dračího doupěte. Poslední díl trilogie muzikanta, výtvarníka a publicisty Vladimira 518 s názvem Kmeny 90 je výpovědí o pubertě jedné generace. Často ale zkreslenou výběrem hlavních aktérů jednotlivých kapitol.

Devadesátá léta. Doba do rána trvajících tanečních party a drogových experimentů. Doba, kdy se hudba poslouchala ve walkmanu z kazet, které se přetáčely obyčejnou tužkou. Doba bez mobilů a sociálních sítí, kdy jsme si na zeď lepili plakáty z bravíčka a na džínové bundy psali názvy kapel a kdy se odpoledne ve veřejnoprávní televizi mohly pouštět satanistické klipy s nahými děvami. Ale taky doba bez pouličních kamer, kdy byly bitky mezi nácky a anarchisty téměř na denním pořádku. Divoké devadesátky, doba kolektivní puberty - to jsou kulisy nové publikace Vladimira 518 Kmeny 90.

Třetí díl trilogie navazuje tam, kde skončily předchozí Kmeny 0, věnující se českým subkulturám před rokem 1989. Na rozdíl od prvního dílu Kmenů, který byl částečně zfilmován Českou televizí, je nová osmisetstránková publikace o dost ucelenější a propracovanější, což je dáno jak lehkým časovým odstupem, tak výběrem autorů celkem pětadvaceti kapitol věnovaných jednotlivým subkulturám.

O dané oblasti píše vždy někdo, kdo k ní má blízko. České taneční (Djské i klubové) scéně 90. let se tak věnuje hudební publicistka Jana Kománková, metalu Petr Korál, výtvarné scéně kritik Tomáš Pospiszyl, divadle Vladimír Hulec, reggae jeho propagátor Lukáš Kolíbal, o squattingu píše z vlastní zkušenosti Jan Faltus. Autor celého projektu Vladimir 518 (Vladimír Brož) sám zpracoval kapitolu o graffiti a některé z rozhovorů v dalších kapitolách. Texty v grafické úpravě Jana Havla doprovází fotografie ze soukromých archivů i od profesionálních fotografů.

Technoparty i Vontové

Z pohledu dnešní doby je v textech možné najít mnoho zajímavostí. Autoři vzpomínají na první českou technoparty v roce 1994 v Obecním domě (tehdy tam sídlil klub Repre), na to, jak se v honosné kavárně Louvre na Národní třídě (kde byl klub Riviéra) prodávali prostituti podobně jako ve filmu Mandragora nebo že české rockabilly (hudební styl vycházející z rock´n´rollu) vzniklo v rokokovém zámečku blízko Nemocnice Na Bulovce.

Kniha se snaží dokumentovat postoje, styl oblékání, hudbu, aktivity i myšlenkové proudy jednotlivých skupin. Úvodní texty doplňují stejně jako v předchozích publikacích rozhovory s jejich zástupci. Drobnou výjimkou je kapitola věnovaná obdivovatelům světa spisovatele Jaroslava Foglara, tzv. Vontům, jež má podobu tajného klubového deníku. I podle ní je vidět, jak je výběr témat opět různorodý. Vedle sebe se v Kmenech 90 objevují naprosto odlišné světy spojené s hudbou, sdílenou zálibou, sportem či místem. Subkultury okolo hudebních žánrů dance, reggae, drum ´n base a jungle, techno, rap, punk, rockabilly nebo metal, které se v 90. letech u nás prudce rozvíjely, doprovází vhledy do života ve squattu, aktivit vojenských nadšenců, hráčů dračího doupěte výtvarníků, skejťáků a bruslařů, "grafiťáků" i gay komunity.

Některé mouchy se ale ani po šesti letech od vydání prvního dílu nepodařilo pochytat.To, že Kmeny 90 místy nabízejí hluboké osobní sondy do problematiky, je zároveň jejich mínusem. Často se totiž popis celé scény omezuje jen na pohled hlavních aktérů (např. frontmanů hudebních skupin, promotérů koncertů, tvůrce hry Dračí doupě aj.), čímž je do značné míry zkreslený, nebo je omezen na výčet hudebních skupin daného žánru. Čtenář je ochuzen o pohled z druhé strany - tedy jejich běžných fanoušků. Navíc jak mezi autory kapitol, tak mezi zpovídanými, dramaticky chybí ženy, výjimkou je vedle DJ IM Cyber (Ivana Marcinová) a pedagožky a členky hudební skupiny Zuby Nehty Pavly Jonssonové celkem ucelený popis začátků české taneční scény z pera Jany Kománkové. V záplavě namachrovaných popisů pouličních bitek a skejtařských triků působí skoro jako zjevení. Na druhou stranu snad každý, kdo si v 90. letech procházel pubertou, se v knize najde. Nebo alespoň svoje známé.

Kmeny 90. Edit. Vladimir 518. Vydali BiggBoss a Yinachi. 816 stran.

Autor: Klára ČikarováFoto: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ