Kozy na dvorku, socha ze soli

Kultura
26. 6. 2007 12:42
kultura
kultura

kulturaI když se tato výstava zatím konala jen čtyřikrát, stačila založit uznávanou tradici. Skulptur Projekte Münster se ve světě snaží kdekdo napodobit.

Severoněmecký Münster leží nedaleko nizozemských hranic a má pověst kulturního centra Vestfálska. V historii města založeného Karlem Velikým najdeme některé pozoruhodnosti. V letech 1534–1535 Münster ovládla radikální sekta novokřtěnců. Její členové očekávali brzký konec světa, zrušili peníze, zavedli mnohoženství a podporovali obrazoborectví. Od těch dob se vztah místních obyvatel k obrazům a hlavně sochám výrazně zlepšil. Přehlídka umění nazvaná Skulptur Projekte je událostí, kterou žije celé město. Festivaly výtvarného umění v ulicích měst jsou dnes běžné po celém světě. Ale jen Skulptur Projekte se podařilo získat pověst srovnatelnou s benátským bienále nebo s výstavou Documenta. Tajemství mezinárodního úspěchu Skulptur Projekte spočívá v pečlivé a dlouhodobé přípravě, osvíceném výběru umělců a důsledném pochopení zvláštností umění ve veřejném prostoru. Jeho principem není jen vynést sochy z ateliérů a muzeí a rozmístit je v městských ulicích a parcích. Tvůrci umění svá díla vymýšlejí přímo pro konkrétní místa, reagují na jejich podobu, historii a způsob využití. Proto jsou jen obtížně přenositelné, dávají smysl pouze v tom místě, pro něž byla vytvořena.

Poprvé se Skulptur Projekte konaly v roce 1977 a od té doby probíhají každých deset let. Město je přehlídkou poznamenáno i mimo období výstav. V centru i okolí najdeme desítky děl, jež tu zbyla po předchozích ročnících. Zóny bez automobilů a plochost okolního terénu dělají z Münsteru ideální místo pro cyklisty. Na kole tu jezdí snad každý a i pro statisíce lidí, kteří město kvůli sochám navštíví, je bicykl ideálním prostředkem, jak jednotlivá díla podle speciální mapky navštívit. Příznivé prostředí je ale jen jedním z důvodů, proč se sochám v Münsteru tolik daří. Město má necelých 300 tisíc obyvatel a jejich mentalita má daleko k velkoměstské aroganci. Zastavíte-li se na ulici s rozevřenou mapou, ihned se vás někdo zeptá, zda potřebujete poradit. Jádro Münsteru je v podstatě svou vlastní replikou. Encyklopedie o něm uvádějí, že až 91 procent historického jádra města bylo za druhé světové války srovnáno se zemí. Nutnost znovuvybudovat město obyvatele zřejmě vybavila zvýšenou citlivostí ke svému okolí i schopností vnímat méně obvyklé umělecké postupy.

Některé z projektů mají k tradičnímu sochařství opravdu daleko. Přesto až na výjimky nejde o elitářská a pro širší veřejnost nepřístupná díla. Záleží na otevřenosti a chuti je pochopit. Pawel Althamer na vzdáleném konci městského parku vytvořil pěšinku v obilí, které zde roste. Je to způsob, jak objevit zajímavé místo, někdo se může uprostřed pole zamyslit i nad vlastní životní cestou. Dílo německého umělce Hanse-Petera Feldmanna (nedávno se představil v pražské galerii Langhans) spočívalo v tom, že na centrálním náměstí nechal zrekonstruovat vytížené, a tedy značně opotřebované veřejné záchodky. Podobnou intervenci neocení snad jen úředníci z radnice, jejichž starost o blaho obyvatel je tu nenápadně kritizována. Strategie zúčastněných umělců většinou spočívá v možnosti vnímat umělecká díla na několika úrovních. Američan Mike Kelley nechal na dvoře uprostřed domů a několikapatrových garáží postavit stáj s výběhem, ve kterém se prochází kravka s teletem, kozy a ovce. Opodál stojí maringotka jejich ošetřovatelů. Výběh je pro návštěvníky volně přístupný, příchozí – a především děti – si mohou na ochočená zvířata sáhnout. Taková atrakce se na první pohled neliší od dětských koutků v zoo a populací je přijímána s podobným zaujetím. Zvířecí ráj narušuje jen socha uprostřed stáje. Je to postava ženy vyřezaná z kamenné soli. Zvířata si jejím olizováním doplňují minerály, dospělí si mohou vzpomenout na biblický příběh o Lotově ženě proměněné v solný sloup. Je okolní město opravdu zvrhlou Sodomou a Gomorou, nebo tak umělec hodnotí celou naši současnou civilizaci?

Foto: Roman Ostojic

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ