Kutná Hora se chystá vystavit žraloky Damiena Hirsta
27.07.2010 17:00
Kutnohorská Galerie Středočeského kraje na podzim představí průřez dílem provokativního i oceňovaného britského umělce Damiena Hirsta, kterého proslavily zejména objekty s vypreparovanými zvířaty vznášejícími se ve formaldehydu. "Výstava by měla začít v druhé polovině října a potrvá 2,5 měsíce," potvrdil ČTK ředitel galerie Jan Třeštík.
Součástí expozice budou i několikametroví žraloci naložení v lihové lázni, kteří patří k nejznámějším a také nejdražším artefaktům britského umělce. Díla Damiena Hirsta měli loni možnost vidět i návštěvníci pražské Galerie Rudolfinum, žraloci tam však chyběli. Jen pojištění se podle serveru iDnes.cz, který jako první o události informoval, počítá v řádech desítek milionů korun. Další miliony stojí převoz exponátů a jejich instalace.
Třeštík ČTK řekl, že galerie v současnosti shání sponzory, protože jen ze svého rozpočtu by tak finančně náročnou akci nepokryla. Počítá se s tím, že ze svých prostředků přispěje zhruba pětinou a zbytek uhradí sponzoři. Třeštík ČTK řekl, že nápad vystavovat v Kutné Hoře Hirsta vznikl víceméně náhodou a souvisí se snahou dostat do galerie nějaký moderní prvek.
Hirst je v současnosti nejlépe prodávaným světovým umělcem. V kutnohorské galerii návštěvníci uvidí zhruba čtyři desítky objektů. Hirst nejprve vzbudil pozornost jako začínající autor na britské umělecké scéně a v roce 1993 získal první mezinárodní úspěch na benátském bienále. Na mapě globálního uměleckého světa získal pevné místo poté, co se v roce 1995 stal laureátem Turnerovy ceny za dílo s názvem Matka a dítě, odděleni (Mother and Child, Divided).
V Čechách je Hirst zjednodušeně a zkratkovitě prezentován zejména jako autor právě tohoto díla, jemuž se říká "rozpůlená kráva", tedy krávy a telete rozpůlených a naložených ve formaldehydu ve vitrínách. Hirst se ale zabývá i plastikou, instalacemi a malbou. Jeho "obchodní značkou" jsou především ready-made objekty, již zmíněná zvířata představovaná v pozměněných souvislostech či lékárničky a jiné lékařské instrumentárium.
Foto: Artnet.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.