Měl by rád EET. Umělec tvoří díla z posbíraných účtenek

Kultura
15. 12. 2016 12:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Odkrýt dopady finančních převodů v konzumní společnosti na život lidí - to je cílem pekingského umělce Liou Č'-fenga, který svá díla vytváří tvoří z posbíraných účtenek. Jeho práce mají odrážet povahu transakce, ke které se účtenky vztahují - například obraz nákladního automobilu vysypávajícího květiny na šedou zem je sestavený z účtenek za expresní dodávkové služby.

"Tato éra je příliš pohodlná, příliš výkonná," řekl Liou. "Ať pomyslíte na jakoukoli službu, nebo na jakékoli zboží, všechno je dostupné," dodal. "Chci, aby můj životní styl a dílo tohle odrážely, a aby zároveň bojovaly proti tomuto systému. Řečeno zcela otevřeně, je to vzpoura."

Další dílo sestavené z účtenek z restaurací zobrazuje čínskou vlajku trčící z obří hromady masa a masných produktů. Svoje protikonzumní obrazy v současnosti Liou vystavuje v miniaturní galerii v obchodě s luxusními lihovinami na severozápadě Pekingu. Zatím tu visí jen šest děl, ale jakmile nasbírá dostatek účtenek, plánuje vytvořit další - a otevřít si větší galerii.

Další čtení

Zkouška inscenace Hlad v brněnském Divadle Feste, které aktuálně působí v prostorách chátrajícího domu v Čelakovského ulici.

Divadlo Feste chystá pro zchátralý dům novou divadelní hru Hlad

Kultura
20. 5. 2026
Jitka Válová a Květa Válová - Autoportréty

Plzeňský alternativní festival Nastevřeno propojí umělce s obyvateli čtvrti Bory

Kultura
19. 5. 2026
ilustrační foto

Festival SkateSound v centru Hradce Králové nabídne skateboarding i koncerty

Kultura
18. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ