Michal Cihlář jako ilustrátor

Kultura
10. 9. 2010 10:30
Michal Cihlář vystavuje své ilustrace.
Michal Cihlář vystavuje své ilustrace.

Ten, kdo má slabost pro knihy a linoryt, by neměl váhat s návštěvou Malé galerie Středočeské vědecké knihovny v Kladně. Až do 12. října tam své umění předvádí jeden z našich nejznámějších grafiků a laureát Ceny Vladimíra Boudníka Michal Cihlář.

Jméno Michala Cihláře je u nás i v zahraničí už dlouhá léta synonymem pro linoryt. Mimochodem je to jediný autor z Česka, který byl na přelomu let 1999 a 2000 zařazen na zatím největší výstavu světového linorytu v Cobra Museu v nizozemském Amstelveenu.

Cihlář dokázal z linorytu vytvořit vpravdě univerzální techniku, která - jak v praxi sám ukázal - je stejně tak vhodná pro vizuální podobu akcií, tapet nebo unikátního písma jako pro volnou tvorbu. Cihlář je dokonalý a precizní technik schopný zdařile a v reálné velikosti reprodukovat poštovní známku jako portrét v životní velkosti. Není se čemu divit, že linoryt odjakživa používal i k ilustrování. Tím spíš, že má podobně jako Josef Čapek velkou slabost pro knihy. Může za to zřejmě i fakt, že na Vysoké škole uměleckoprůmyslové studoval v ateliéru knižní kultury a písma.

Odeonská kniha Komu se to dostane do rukou.Cihlář je systematik a rád se prezentuje tematicky. Výběrová výstava jeho ilustrací je toho dalším důkazem. Koncept doplňuje i její „umístění" do kladenské vědecké knihovny. Nejde jen o to, že se jeho práce ocitla v bezprostřední blízkosti čtenářů, ale i o to, že nedaleko Kladna se svou rodinou žije.

Výstava sama pak představuje nejen originály vytvořené k obrazovému doprovodu knih Jáchyma Topola nebo Salmana Rushdieho, ale také obsáhlý soubor černobílých ručně kolorovaných ilustračních kompozic pro Lidové noviny, se kterými Cihlář léta spolupracoval, autorské knihy v jednom exempláři nebo fotografické cestopisné publikace, které vytvořil se svou manželkou Veronikou Richterovou. Kromě originálních tisků a bibliofilií nezapomněl Cihlář ani na matrice svých prací, které nejenže ukazují „věci za oponou", ale zároveň představují svébytné objekty na pomezí obrazu a nízkého reliéfu.

Cihlářovo umělecké pojetí se dá stále odvozovat od slova „umět", stojí za ním nejen kreativita, ale i tiché hodiny náročné ruční práce, a na výsledku je to vidět. Už to může být v dnešní lehkonohé a bulvarizující době shock-artu důvod, proč mu věnovat pozornost.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ