Milánská výstava odhaluje, jak Caravaggio při malování postupoval

Kultura
1. 10. 2017 06:00
Výstava děl italského malíře Caravaggia v Miláně.
Výstava děl italského malíře Caravaggia v Miláně.

V Královském paláci v Miláně byla v pátek otevřena výstava děl barokního bouřliváka, italského malíře Michelangela Merisiho, známějšího pod jménem Caravaggio. Výstava, jež potrvá do 28. ledna, návštěvníkovi vedle dvacítky děl tohoto milánského rodáka nabízí i pohled do malířovy dílny, napsal deník La Stampa.

"Je to zcela výjimečná výstava. Mimo toho, že bylo nashromážděno 20 Caravaggiových mistrovských děl, což je u tohoto malíře mimořádné číslo, může návštěvník projít umělcovu tvůrčí cestu, vstoupit do jeho mysli," řekla kurátorka Rossella Vodretová.

Infračervené a rentgenové snímky ukazují všechny změny, opravy a na světlo přinášejí "řadu skrytých obrazů". Jedná se o prvky, jež "malíř zpočátku do kompozice zahrnul, ovšem následně se mu z různých důvodů znelíbily a odstranil je", upřesnila kurátorka.

Například obraz Svatý Jan Křtitel zachycuje mladého sedícího muže, který se natáčí doprava. "Odborná veřejnost nechápala, proč se nachází zrovna v téhle pozici. Rentgenový snímek prozradil, že původně se otáčel za beránkem, což je jeho atribut," uvádí jako příklad Vodretová. A dodává, že umělec nakonec beránka skryl.

Prostřednictvím vybraných citátů a dokumentů se výstava také snaží odhalit, "jakým člověkem Caravaggio byl, jeho neklid a neurózy", jak poznamenává dále kurátorka a připomíná, že se jednalo o "velmi silnou osobnost zcela osobitého ražení a jako malíři mu nebyla cizí jistá nevázanost".

Nemálo vystavených dokumentů jsou záznamy z různých soudních procesů, jež bouřlivák a rváč během svého krátkého, ale intenzivního života absolvoval, připomíná deník La Stampa. Nechybí ani soupis majetku, který mu byl zabaven, protože neplatil nájem.

Tón výpovědí u soudu je stejně barvitý jako malířovy obrazy. "Kreténský kornoute," řekl Caravaggio a pak "vzal talíř s artyčoky, mrštil jím Pietrovi do obličeje... a s pánembohem odkráčel," popisuje jednu z půtek její svědek.

Dvacítka obrazů byla zapůjčena z hlavních italských i světových muzeí. Svatou rodinu s Janem Křtitelem zapůjčilo newyorské Metropolitní muzeum, Salomé s hlavou svatého Jana Křtitele dorazila z londýnské Národní galerie. V Miláně je vystaven i obraz Extáze svatého Františka ze sklonku 16. století, jež bývá někdy pokládán za mezník mezi manýrismem a barokem.

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, se narodil v Miláně 29. září 1571 v rodině zámožného stavebního mistra. Malovat začal už v dětství a po odchodu do Říma si rychle získal vlivné mecenáše z řad církve i šlechty. Zemřel v roce 1610, podle historiků zřejmě podlehl malárii. Je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii.

Rozpracoval metodu šerosvitu - příhodně užíval kontrastů mezi světlem a tmou. Pro jeho příklon k výtvarnému realismu se o něm tvrdívá, že náboženské události snesl z nebe na zem. Některé z jeho obrazů ve své době vyvolaly skandály: modelem k Panně Marii mu údajně seděla prostitutka a jeho svatí mají nohy od bláta.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/imago stock&people

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ