Muzeum Kampa spojilo tvorbu Muchy s Pastou Onerem

Kultura
20. 6. 2020 15:41
Muzeum Kampa spojilo tvorbu Muchy s Pastou Onerem.
Muzeum Kampa spojilo tvorbu Muchy s Pastou Onerem.

Díla slavného secesního malíře Alfonse Muchy spolu s obrazy současného umělce vzešlého ze street artu Pasty Onera vystaví od 23. června Muzeum Kampa. Na výstavě vedle více než dvou desítek plakátů Alfonse Muchy uvidí návštěvníci i jeho velkoformátové dílo, které vzniklo v roce 1900 pro světovou výstavu v Paříži. Jde o část výzdoby pro pavilon Bosny a Hercegoviny. Plátno o rozměrech sedm krát 3,5 metru rozvíjí mytologické téma střetu antické a slovanské kultury. Podle odborníků předznamenává Muchovu práci na Slovanské epopeji.

V pátek ho pracovníci firmy specializované na přepravu uměleckých děl přivezli do muzea, plátno je ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Z velké cívky, na nichž se podobně rozměrná díla přepravují, ho odvinuli a pověsili na zeď. Plátno vypadá téměř jako divadelní opona, má však v dolní části dva otvory, protože bylo koncipováno do pařížského pavilonu s oknem a dveřmi.

Výstava se jmenuje Elusive Fusion, což v překladu znamená nepolapitelné spojení. Oba tvůrce od sebe časově dělí celé století, oba dva ale fascinoval svět luxusních značek, krásy, elegance a přepychu. Zatímco Alfons Mucha se na konci 19. století v centru společenského i kulturního života podílel na formování tohoto světa, Pasta Oner z něho o 120 let později již čerpá a pohrává si s odkazy na nejrůznější obrazová schémata s ikonickými produkty.

Oba autory spojuje i fascinace dámskou tváří, její schopností vyjádřit nadšení, obdiv, pohrdání, úsměšek i touhu. V jejich díle se projevují nadčasová témata jako krása a touha po dokonalosti

Na výstavě Elusive fusion bude možné vidět přes 25 nejznámějších plakátů Alfonse Muchy a více než desítku děl výtvarníka Pasty Onera. Východiskem výstavy se stal způsob přístupů obou umělců k vnitřně členěné vizuální výpovědi, která u každého z nich vychází sice z každodenních potřeb reklamy, ale proměňuje ji v jedinečný, nadčasový zážitek, uvádí kurátor výstavy Karel Srp. Jejich práce jsou propojeny v dílčích kapitolách s názvy jako Smysly, Do práce či Gesta.

Autor: ČTK Foto: , Twitter/Mucha Foundation

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ