Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu k životnímu jubileu jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů Jindřicha Štreita, který v září oslaví sedmdesátiny. Expozice ponese název (Ne)známé fotografie z let 1978-1989 a objeví se na ní i autorovy snímky, které dosud nebyly vystavené a publikované. Expozice zahrnuje přes 200 fotografií. Zobrazují především život v Sudetech, který dokumentuje Štreit po celý svůj profesní život. Výstava potrvá do konce října, doprovází ji rozsáhlá publikace.
"Výstava je rozdělena do dvou částí. První představuje výběr zhruba 70 fotografií, které dosud nebyly vystavovány či publikovány a považujeme je za neznámé. Druhá část v podobě dvacetimetrové role térového papíru, který je hustě pokryt 176 fotografiemi, představujeme výběr z toho nejlepšího díla Jindřicha Štreita. Jsou to ikony Jindrovy tvorby, které jsou dnes již publikované po celém světě," řekla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.
Dosud nepublikované snímky autor uchovával několik desetiletí ve svém archivu v Sovinci na Bruntálsku, kde žije. Na výstavu s kurátorkou vybírali z více než 500 fotografií. "Probírali jsme jednu po druhé a dlouho diskutovali, které z nich vystavíme," uvedl Štreit. Výsledný výběr má podle něj až intimní charakter. "Většina je tematicky zaměřená na rodiny, domácnosti, děti, na obyčejné, každodenní situace. A důležitou roli v nich hraje také Olomouc. Až mě překvapilo, kolik mám fotografií s olomouckými motivy," uvedl fotograf.Druhou část expozice představuje dvacetimetrový pás černého papíru hustě pokrytý 176 fotografiemi z cyklu Vesnice je svět z období 1978 až 1988. Role byla téměř 30 let schovaná ve Štreitově fotokomoře. Fotograf snímky v této podobě poprvé představil v roce 1988 v Bratislavě na výstavě ve foyer kina Pohraničník, tehdy ještě jako zakázaný autor. Délku role térového papíru přizpůsobil obvodu foyer kina.
Ústředním motivem výstavy je portrét autorovy sousedky, kterou celý život fotografoval. Její snímek je i na titulní stránce publikace, která výstavu doprovází. "V Sovinci byla hospoda, kam každý den chodila na kafe nebo pivo, tam tento snímek vznikl," řekl Štreit. Sousedku, která je nyní o několik desetiletí starší, podle něj motiv jejího snímku velmi potěšil.
Jindřich Štreit svou tvorbu zaměřil na dokumentaci venkovského života v období skomírajícího komunismu. Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha významných světových institucích. Svou tvorbu představil na více než 1200 samostatných výstavách.
Muzeum umění otevře výstavu k jubileu fotografa Štreita
Kultura
29. 6. 2016 13:10
Fotograf Jindřich Štreit na výstavě (Ne)známé fotografie.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk