Výstavu, ze které se návštěvníkům může roztočit hlava, připravuje na únor a následující dva měsíce Muzeum města Brna na hradě Špilberk. Geometrické a kontrastní práce Victora Vasarelyho, francouzského umělce maďarského původu, totiž často obsahují optické klamy a hrátky s perspektivou.
Výstavní síně na Špilberku zaplní přibližně stovka Vasarelyho serigrafií, tedy sítotiskových prací. Pocházejí ze soukromé sbírky Gallery of Art Prague, řekl mluvčí muzea Michael Kalábek.
Vasarely se narodil v roce 1906 v Pécsi, zemřel v 90 letech v Paříži. Bývá považován za inspirátora a předchůdce op-artu, tedy optického umění, které využívá poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky. Vasarelyho dílo ovlivnilo také reklamu, dekorativní umění, módu i architekturu 20. století.
Dosud patří k vyhledávaným a často vystavovaným autorům. V létě jej představí také Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. Tamní výstavu utvoří jednak 33 serigrafií z fondů Muzea umění v Olomouci, jednak 55 dalších prací z francouzské Fondation Vasarely z Aix-en-Provence. Některé ještě nikdy nebyly vystaveny, informoval nedávno ředitel galerie Aleš Seifert.
Muzeum umění v Olomouci hostilo obsáhlou výstavu z Vasarelyho díla na přelomu let 2007 a 2008. Měla mimořádný ohlas, prohlédlo si ji bezmála 20 tisíc lidí. V roce 2015 pak muzeum představilo své nové akvizice - Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapisérii Harmas z roku 1966.