<span>Nacisté s židovskou hvězdou</span> připravili kurátora o místo

Kultura
23. 7. 2009 17:01
Peter Fuss upravil záběry z filmů Pianista a Schindlerův seznam.
Peter Fuss upravil záběry z filmů Pianista a Schindlerův seznam.

Peter Fuss upravil záběry z filmů Pianista a Schindlerův seznam.Pražská galerie NoD hledá nového kurátora. Milan Mikuláštík ze skupiny Guma Guar tuto pozici opouští po několika kontroverzních výstavách, které vyvolaly zájem veřejnosti. Především ale za jeho odchodem pravděpodobně stojí výstava polského autora Petera Fusse, kterou tvořily i obrazy nacistů s židovskou hvězdou na rukávě.

Výstava s názvem Achtung! vydržela v dubnu v galerii jen několik okamžiků v den vernisáže, záhy ji odstranili někteří z návštěvníků, pravděpodobně členové židovské komunity. Fussovy obrazy ukazovaly nacisty během protižidovských pogromů v Polsku, na rukávu však místo hákového kříže měli vojáci židovskou hvězdu. Podle pořadatelů měla být výstava kritikou státu Izrael v jeho protipalestinské politice. Fuss říká, že to, co bylo za války činěno Židům v Evropě, dnes oni činí Palestincům.

"Vystavené fotomontáže měly velice silný antisemitský charakter," řekl tehdy předseda Židovské obce Praha František Bányai. Židovské komunity se výstava dotkla o to více, že začínala v den výročí začátku povstání ve varšavském ghettu, který se připomíná jako Jom ha šoa (den památky obětí holokaustu).

Galerii NoD provozuje Linhartova nadace v domě, který patří Židovské obci Praha. V nájemní smlouvě mezi nadací a židovskou obcí je zakotveno, že při programu galerie nesmějí být zneuctěny židovské symboly. Nadace se za výstavu omluvila, zrušila ji a okamžitě také smazala jakékoli stopy po ní z internetu. Mikuláštík již dříve ČTK řekl, že kvůli této výstavě bude muset místo kurátora opustit. Mohl ale ještě dokončit některé své připravené projekty.

Tím posledním byl projekt Parcela, který přišel s architektonickou soutěží o novou podobu Pražského hradu. Měl upozornit na současnou situaci v architektuře i památkové péči v Česku: třeba na moc developerů, ale i na "nedotknutelnost" pražského panoramatu.

Kde končí legrace

Skupina Guma Guar měla několikrát problém s přijetím svých prací veřejností i úřady. Loni připravila výstavu, která parodovala kampaň magistrátu na podporu uspořádání letních olympijských her v Česku. Tehdy Praha ještě deklarovala, že o hry stojí. Výstava namísto známých českých osobností jako reprezentanty země ukazovala kontroverzní podnikatele, kteří mají problémy se zákonem, avšak jejichž trestní stíhání vede často doztracena.

Proti výstavě se ohradila společnost Praha olympijská, která utrácela desítky milionů za kampaň, údajně autoři výstavy zneužili její logo. Fotografie kdosi poté přetřel barvou, magistrát později neprodloužil smlouvu instituci, která výstavní prostory provozovala.

Někdo poničil i loňskou výstavu skupiny na Staroměstské radnici. Také měla silné politické vyznění - zabývala se rozhodnutím ministerstva vnitra zakázat činnost Komunistického svazu mládeže. Pořádající Galerie hlavního města Prahy pak výstavu zavřela.

Zdroj foto: nod.roxy.cz

Autor: ČTK

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ