Neprodávejte Invalidovnu! varují někteří odborníci stát

Kultura
27. 7. 2016 16:21
V minulosti byl objekt využíván také jako sídlo Vojenského ústředního archivu.
V minulosti byl objekt využíván také jako sídlo Vojenského ústředního archivu.

Proti plánované dražbě historického a památkově chráněného objektu pražské Invalidovny vystupují někteří odborníci. Jiná možnost, než státní vlastnictví, podle nich nezaručí ochranu této významné barokní památky. Vyzývají proto v dopise premiéra Bohuslava Sobotku, aby zrušil záměr budovu prodat. Dopis doručili zástupci několika akademických pracovišť na Úřad vlády ve středu. Invalidovna by se měla dražit 8. srpna.

Hlavní budova historické a památkově chráněné Invalidovny v pražském Karlíně.

"Jsme přesvědčeni, že prodej a následná komerční přestavba Invalidovny by byla neodčinitelnou chybou, která by vážně ohrozila budoucnost jedné z nejcennějších památek svého druhu v Evropě. Nákupní centrum Palladium a další příklady obdobných komerčních přestaveb bohužel až příliš jasně ukazují, jak radikálně a nevratně při nich bývají památky poškozeny," píší teoretici výtvarného umění a architektury z univerzit v Praze, Olomouci a Brně, z Akademie věd a Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) oznámil v červnu, že dlouho nevyužívanou budovu Invalidovny prodá ve veřejné dražbě. Minimální cena je 637,7 milionu korun. Nabídky mohou zájemci posílat do 8. srpna, týž den bude aukce. Mělo by jít o nejvýznamnější prodej státního majetku v letošním roce.

Barokní objekt byl postaven v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce.Karlínská Invalidovna byla od svého založení v rukou státu. "Díky příznivým historickým okolnostem se do dnešní doby dochovala v mimořádné autenticitě včetně mnoha unikátních barokních detailů. Na této skutečnosti naštěstí mnoho nezměnily ani povodně, které objekt v roce 2002 zasáhly," upozorňují odborníci.

Významem, architektonickou hodnotou i mimořádnou mírou dochování se Invalidovna podle nich řadí k nejcennějším barokním památkám v Čechách. "Její kvality jsou natolik nesporné, že by měla dle našeho názoru být neprodleně zařazena do seznamu národních kulturních památek," uvádějí. Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži. Plány na výstavbu vypracoval slavný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, jehož sakrální i profánní stavby patří k nejvýznamnějším barokním památkám v Evropě.

V minulosti byl objekt využíván také jako sídlo Vojenského ústředního archivu.

V posledních desetiletích barokní budova patřila armádě, své archivy v ní měly Vojenský historický ústav a Národní technické muzeum. Po poničení povodní a po přestěhování archivů armáda objekt označila za nepotřebný. Zájem o ni neprojevil ani jiný resort. Ministerstvo obrany dříve odhadovalo cenu nemovitosti na přibližně miliardu korun, další stamiliony si podle památkářů vyžádá rekonstrukce.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít, Vondrouš Roman

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ