Obraz <span>Emila Filly</span> se prodal za 8,9 milionu korun

Kultura
6. 10. 2008 07:40
Žena v křesle s knihou
Žena v křesle s knihou

Obraz Emila Filly Žena v křesle s knihou.Obraz Emila Filly s názvem Žena v křesle s knihou se na dnešní aukci na pražském Žofíně prodal za 8,9 milionu korun. Vyvolával se za 6,8 milionu korun. Nejdráže prodaným dílem Emila Filly na tuzemském aukčním trhu zůstává obraz Dívka s mandolínou, který se letos na jaře prodal za 11 milionů korun.

Na nedelění aukci společnosti 1. Art Consulting Brno - Praha našlo nové majitele 70 procent z 230 nabízených děl, celkem se prodalo umění za téměř 40 milionů korun. Za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun se prodal olej Antonína Procházky Horský pramen, z ceny, za kterou byl vyvoláván, se nezvedl ani obraz Maurice Vlamincka. Za olej s názvem Povodeň z roku 1908 zaplatil kupec 2,8 milionu korun.

Kupce ale nenašlo další nabízené Fillovo dílo, olej Žebrák z roku 1909, jeden ze stěžejních obrazů jeho expresionistické periody nabízený za 1,9 milionu korun. Sběratele nezlákala ani kompozice Františka Kupky s názvem Polární z roku 1919. Jednalo se o kvaš na kartonu vyvolávaný za 2,4 milionu korun, velké aukční úspěchy zaznamenávají spíše Kupkovy oleje. Zpět ke svému majiteli se po aukci vrací i obraz Františka Foltýna s názvem Kompozice, který se nabízel za 1,95 milionu korun.

Rekord českých aukcí drží František Kupka s dílem Élévation (Výšky) IV, které se před rokem prodalo za 22,1 milionu korun. Druhá příčka patří Oskaru Kokoschkovi a jeho dílu London, Chelsea Reach, jež se letos na jaře prodalo za 19,5 milionu korun. Na třetí místo se koncem září dostal obraz Josefa Šímy Léda s labutí, za který sběratel zaplatil 14,6 milionu korun.

Foto: 1. Art Consulting Brno - Praha

Autor: ČTK

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ