Postel plná špačků, lahví od vodky a těhotenských testů je k mání

Kultura
28. 5. 2014 08:40
Má postel. Ceněné dílo.
Má postel. Ceněné dílo.

Ve své době šokující dílo Má postel je na prodej. Projekt z roku 1999 vynesl autorce Tracey Eminové nominaci na prestižní Turnerovu cenu. Tu Angličanka sice nedostala, ale kontroverznost projektu jí díky zájmu médií pomohla nastartovat kariéru. Dílo je nyní v nabídce londýnského aukčního domu Christie's, uvedl deník The Guardian.

Instalace představuje postel, kde prý Eminová strávila týden po krušném rozchodu: kompozice je plná lahví od vodky, cigaretových nedopalků a použitých těhotenských testů.

Tracey Eminová.Prodejní cena objektu, který je součástí sbírky reklamního magnáta a mecenáše Charlese Saatchiho, je odhadována mezi 800 tisíc a 1,2 milionem liber (tedy v rozmezí 27 až 40 milionů korun). Umělkyně instalaci původně prodat nechtěla, nakonec za ni Saatchi v roce 2000 zaplatil 150 tisíc liber (asi pět milionů korun).

Eminová, která patří ke skupině Young British Artists, v 80. letech absolvovala londýnskou Goldsmiths College. V roce 2002 se v rámci aukce v Christie's prodala i další z "postelových" instalací Eminové nazvaná "Seznamte se s mou minulostí" (To Meet My Past). Kupec za ni tehdy zaplatil bezmála půl milionu liber (asi 16 milionů korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Ve vyprodaném Domě kultury v Šumperku začal festival Blues Alive

Kultura
14. 11. 2025
ilustrační foto

V Kroměříži háčkuje sto lidí v háčkovacím maratónu. Mají národní rekord

Kultura
14. 11. 2025
Zámek Moritzburg nedaleko Drážďan, kde se film Tři oříšky pro Popelku také natáčel

Českou Popelku Němci milují. Letos jim poběží v televizi devatenáctkrát

Kultura
13. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ