Svět dřevěné postavičky Hurvínka chce představit svým návštěvníkům Muzeum hlavního města Prahy, které spolu s Divadlem Spejbla a Hurvínka připravilo výstavu k 90. narozeninám této legendární české loutky. Lidé na ní budou moci nahlédnout do dárků, které dostal Hurvínek od Spejbla, Máničky a Bábinky, a jejich prostřednictvím se dozvědět řadu věcí o nich i samotném divadle.
"Stěny krabic budou uvnitř pokryté společnými vzpomínkami. Uvnitř dárků nebudou chybět ani různé interaktivní prvky," sdělili zástupci muzea. Dětští návštěvníci se tak zapojí do Hurvínkova příběhu a nakonec si s Hurvínkem zahrají i divadlo.
Výstava je k vidění od úterý a lidé si na ní mohou až do 19. února prohlédnout i archivní loutky Hurvínka a jeho nejbližších, včetně psa Žeryka. V rámci doprovodných programů, které muzeum k výstavě připravilo, se mohou setkat i se samotnými interprety postav.
Hurvínek baví děti i dospělé od 2. května 1926. Jeho duchovní otec Josef Skupa vytvořil prostořekého nezbedného chlapce jako parťáka k plešatému užvaněnému maloměšťákovi Spejblovi, který je o šest let starší než jeho syn Hurvínek. Od roku 1954 začal Skupu alternovat Miloš Kirschner a navázal na jeho tradici, že Spejbla a Hurvínka mluví vždy stejný herec. Od roku 1974 se s ním střídal Martin Klásek, který se o osm let později definitivně stal jejich třetím "tátou".
Hurvínkovy narozeniny už dříve připomněla řada akcí nejen v Praze, ale i v dalších městech ČR. Mezi nimi mimo jiné květnový koncert v pražském Foru Karlín nebo výstava v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Česká mincovna z Jablonce nad Nisou vydala k Hurvínkovým devadesátin tři pamětní mince - každou ve zlatém a stříbrném provedení.