Průřez tvorbou malíře Oldřicha Blažíčka představí jihlavská galerie

Kultura
5. 1. 2017 16:48
Obraz Zahrada v květu, Oldřich Blažíček.
Obraz Zahrada v květu, Oldřich Blažíček.

Výstava ke 130. výročí narození akademického malíře Oldřicha Blažíčka v jihlavském Domě Gustava Mahlera představí tři desítky děl z různých období autorovy tvorby. Mnohé z obrazů dosud nebyly vystaveny. Jihlavská veřejnost tak má příležitost spatřit poprvé obrazy, které nejsou zdokumentované v odborné literatuře. 

"Snažili jsme se udělat průřez od začátku autorovy tvorby až po poslední díla ze začátku 50. let minulého století. Obrazy pocházejí ze soukromých i veřejných sbírek, v této podobě je výstava jedinečná," řekl kurátor výstavy Zdeněk Geist.

Jedno z méně známých Blažíčkových děl je například portrét hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera. "Foerster jako prezident České akademie věd a umění byl Blažíčkovi blízkým přítelem, obraz má i věnování k Vánocům 1943," řekl Geist. Návštěvníci by si podle něj měli povšimnout i portrétu Filipa Německého, majitele hotelu v Novém Městě na Moravě. Blažíček se do svého rodného kraje často vracel a ztvárňoval jak přírodu a okolí města, tak i jeho obyvatele.

Kolekce obrazů zahrnuje krajinomalbu nejen z Vysočiny, ale i ze Slovenska. Návštěvníci uvidí ojedinělé kostelní a chrámové interiéry, zachycené na cestách po Itálii, Dalmácii či Slovensku. Zahrnuta je také bazilika sv. Jiří na Pražském hradě. Blažíček proslul i jako malíř originálních skic a obrazů, na nichž ztvárňoval své dojmy z cest napříč Evropou. Nechybí ani mořský motiv s nekonečným obzorem coby protiváha prostým venkovským chalupám rodné Vysočiny.

Zejména v posledním období tvorby se Blažíček věnoval květinovým zátiším. Obraz alpské krajiny z roku 1915 naopak připomíná Blažíčkův vojenský pobyt v letech první světové války v Tyrolsku, z něhož jej vysvobodila práce v chrámu sv. Mikuláše na Starém Městě v Praze.

Malíř Oldřich Blažíček se narodil 5. ledna 1887. Jeho mimořádná schopnost zachycovat interiéry mu v roce 1921 vynesla profesuru kreslení a malby na Vysoké škole architektury pražského ČVUT, kde od roku 1931 působil jako děkan. Byl malířem plenéru - ve všech ročních obdobích maloval pod širým nebem, často v zimě, ale nejraději v předjaří, kdy taje sníh. Věnoval se ale i tvorbě figurální, maloval portréty, stejně jako květiny, akvária a zátiší - také s habánskou keramikou, kterou sbíral. Zemřel 3. května 1953 v Praze ve věku 66 let.

Výstava v jihlavském Domě Gustava Mahlera začíná dnes, potrvá do 25. února.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ