Filmař a fotograf Jacques Renoir, který je pravnukem slavného malíře Augusta Renoira a synovcem filmového režiséra Jeana Renoira ve čtvrtek večer v galerii Francouzského institutu v Praze osobně zahájil výstavu svých barevných fotografií.
Výstava s názvem Otisky a střety potrvá do 27. února. Šestašedesátiletý umělec prý po svém pradědečkovi opatruje jen jediný obrázek. Pro svou tvorbu hledá inspiraci ve stanicích metra v rekonstrukci, kde strhané plakáty odhalují letité vrstvy vypovídající o konzumní a despoticky komunikativní společnosti. Tyto "rány na zdech" podle něj svým náhodným uspořádáním tvarů a barev nabízejí pohled na nekonečné pole emocí.
Druhá část expozice nabízí snímky, které Renoir pořídil u železářů ve Francii a Spojených státech. I tam nalezl inspiraci a nečekanou krásu, jelikož lisovaný kov vytvořil svým kroucením dojem pohybu a řasení hodný mistrů italské renesance. "Otisky jsou dílem čiré náhody, když jsem si ve staré stanici metra všiml, jak zaměstnanci strhávají staré plakáty. Střepy jsou odlišné, dochází u nich ke kolizi kovů. Vybíral jsem si proto na skládkách a hledal tam skrytou krásu věcí," řekl Renoir na vernisáži a dodal, že stále jde v jeho případě o fotografii.
Renoir vystudoval Národní školu fotografie a filmů Louise Lumiéra, začínal jako asistent kameramanů a sám stál za kamerou při zrodu mnoha snímků známých filmařů. S populárním oceánografem Jacquesem-Yvesem Cousteauem na lodi Calypso sedm let točil slavný televizní seriál. Je autorem románové trilogie o Renoirovi a jeho blízkých nazvané Zamilovaný obraz, jejíž filmová adaptace se prý chystá. Snad i proto jeho digitální snímky mají blízko k malbě.
Výstava nabízí téměř 50 jeho fotografií, například pohledů na slisované plechovky od limonád či poznávací značky aut, odstřižky pokroucených plechů a aluminiových výlisků. Připomínají počítačovou grafiku či moderní obrazy, což platí i o "mapách" po strhaných plakátech s torzy barev, postav a nápisů. Fotografie, které jsou na pomezí dalších forem umění, si mohou zájemci ve Francouzském institutu prohlédnout zdarma.
Foto: ČTK