Lustry z kýblů i skleněných kostí, kola celebrit, kabelky ve tvaru lidského srdce i výstřední pohřební urny. Fanoušky designu na letošní Designblok láká nejen ústřední téma sportu, ale především pestrá skladba a rekordní počet vystavujících.
Největší přehlídka designu ve střední Evropě si loni odbyla rozpačitou premiéru v prostorách pražského Výstaviště. Letos to dopadlo lépe a organizátoři osmnáctého ročníku Designbloku dokázali zdejších průmyslových budov využít naplno a s nápadem. Na pětidenní akci, kterou lze navštívit do dnešního večera, navíc přijelo rekordních téměř 200 designérů z 20 zemí.
Na plakátech vyměnil Designblok loňská zvířata za portréty známých tvůrců z oboru stylizovaných do role sportovců nebo křičících fanoušků. Právě sport je totiž hlavním tématem letošního ročníku: "Design, stejně jako sport, je hra i tvrdá práce a bez spolupráce s výrobci, galeristy, obchodníky a bez dobrého zázemí sám designér nedokáže nic," vysvětluje ředitelka přehlídky Jana Zielinski. Ve velkém Openstudiu jsou na Výstavišti do pondělního večera k vidění nejnovější nápady známých designérů, šperkařů i módních návrhářů (např. Dechem, Držmíšková & Hák, Janja Prokić, Helena Lukášová, Leeda či Kateřina Geislerová) spolu s pracemi talentovaných studentů, vedle v Superstudiu jsou prezentace firem jako Nespresso, Bomma, Vitra, Křehký, Tescoma, Adidas, Škoda nebo Lasvit.
Lapidárium Národního muzea mezi sochami hostí světovou špičku uměleckého designu v čele s Japoncem Arihiro Miyakem a Rakušany Matthiasem Kaiserem a chmara.rosinke, ale i česká esa, jako je Eva Eisler, Tadeáš Podracký s Markétou Kratochvílovou či Maxim Velčovský. Ten kromě skleněného lustru inspirovaného kutnohorskou kostnicí vytvořil v Průmyslovém paláci i obří svítidla Slunečnice sestavená z plastových barelů Sipral, nápadně podobných kapslím Nespresso (kavárna s židlemi od světových designérů je umístěna přímo pod nimi). Visí v nové zážitkové sekci s názvem Designérie určené pro hravé instalace a pohyb. V bazénku se prohánějí modely plachetnic, vedle dřevěné rozhledny od architektů H3T ze stropu visí obří houpačky z recyklovaného materiálu od Boadesign i třicítka jízdních kol patřících známým osobnostem, které vybral ateliér hipposdesign.
V rámci sportovních exponátů si vedle osahávání designových kol a koloběžek (včetně Yedoo Wolfer oceněné "designovým Oscarem" Red Dot) lze zahrát třeba i kuriózní šachy od studentů UMPRUM nebo stolní fotbálek s keramickými panáčky. Jinak nejsilněji zastoupenými kategoriemi jsou na Designbloku opět svítidla, nábytek, sklo i porcelán (mimochodem, cibuláky jsou zjevně STÁLE "in"), letos je ale hodně vidět i móda a šperk a výrazně přibylo vystavovatelů cílících na děti, které spojuje využití dřeva (např. Devoto, Kutulu nebo Villo).
Novým směrem se vydal i doprovodný program, který kromě módních přehlídek, koncertů, divadelních představení a debat s designéry vsadil i na charitativní fotbalový zápas celebrit. Jen o víkendu se na Designblok přišlo podívat několik tisíc návštěvníků, často s dětmi, které se na Výstavišti mohly projíždět nejen na stylových koloběžkách, ale i ve šlapacích autech ve tvaru barevných popelnic.