Salvador Dalí: katalánský rodák, který rád provokoval veřejnost

Kultura
23. 1. 2019 06:00
Španělský malíř Salvador Dalí.
Španělský malíř Salvador Dalí.

Jeden z největších umělců 20. století, španělský malíř Salvador Dalí, bývá častován přívlastky jako extravagantní, egoistický, bizarní nebo geniální. Kromě obrazů a grafik, do nichž promítal své sny, jež mají často sexuální či násilný podtext, vytvořil též neobvyklý nábytek, plastiky, kolekce šatů a doplňků, navrhnul i parfém, psal knihy a filmové scénáře. Surrealista Dalí zemřel před 30 lety, 23. ledna 1989, ve věku 84 let.

Typické pro něj bylo spojování nejniternějších obsesí a fantazií s nejrůznějšími předměty a postavami, které jsou zároveň realisticky propracované a přitom tvarově pokřivené (Dalího takzvaná paranoicko-kritická metoda). Katalánský rodák, který rád provokoval veřejnost, také často opakoval některé symboly, například roztékající se hodiny, jež měly připomínat relativitu času, rozlézající se mravence jako symbol smrti a strachu nebo slony na tenkých nohách.

Na Dalího tvorbu měla značný vliv jeho životní láska přezdívaná Gala, která pocházela z Ruska a byla o deset let starší. Když ji malíř v roce 1929 poznal, byla ještě provdána za francouzského básníka Paula Éluarda. Pár let nato se s ní ale oženil Dalí, jemuž byla nejen múzou, ale starala se i o jeho finance. Když Gala v roce 1982 zemřela, vytvořil Dalí už jen nemnoho děl. Údajně se po její smrti pokusil několikrát o sebevraždu (dehydratací a při požáru svého domu).

"V podstatě však nechci další bytosti spojené se svým jménem. Nechci předávat Dalího. Chci, aby všechno skončilo se mnou ..," vyjádřil se umělec k otázce, proč neměl děti. V roce 2017 vzbudil pozornost případ Španělky Pilar Abelové, která tvrdila, že je jejím otcem. Řekla, že Dalí měl v roce 1955 poměr s její matkou, která pracovala jako pomocnice v domácnosti u Dalího přátel. Soud kvůli testu otcovství nařídil exhumaci ostatků, umělcovo otcovství se ale nepotvrdilo.

Přátelství s Buňuelem

Salvador Felipe Jacinto Dalí i Domenech se narodil 11. května 1904 ve španělském Figueres do rodiny advokáta, a to krátce po smrti svého bratra, který se též jmenoval Salvador. Budoucí malířský velikán tak vyrůstal s pocitem "náhradníka" (stejně jako například Vincent van Gogh). Brzy se u něj projevil talent, takže začal chodit na kurzy kreslení. Již jako patnáctiletý měl Dalí první veřejnou výstavu v místním divadle a v 18 letech odjel do Madridu studovat malířskou akademii.

Od té doby se začal datovat jeho excentrický vzhled - delší vlasy, krátké kalhoty v dandyovském stylu a hlavně nahoru zatočený napomádovaný knírek. Tehdy také Dalí navázal úzké přátelství s filmařem Luisem Buňuelem, s nímž později spolupracoval na snímcích Andaluský pes (1928) a Zlatý věk (1930), a básníkem Federikem Garcíou Lorkou, který byl podle některých pramenů Dalího milencem.

Jedno z děl v Muzeu Salvadora Dalí (Teatre-Museu Dalí) ve Figueres.

Před závěrečnými zkouškami byl Dalí v roce 1926 z akademie vyloučen poté, co prohlásil, že na fakultě není nikdo dost kompetentní k tomu, aby jej zkoušel. Poté zamířil přímo do centra evropského uměleckého dění - do Paříže, kde poznal svého oblíbeného kubistického malíře Pabla Picassa. V následujících letech Dalí vytvořil řadu děl ovlivněných Picassem a Joanem Miró, než se začal plně věnovat svému stylu a stal se jedním z nejvýraznějších surrealistů.

Z této umělecké skupiny byl však koncem 30. let vyloučen, když se mimo jiné obdivně vyjadřoval k vládě diktátora Franciska Franka. Světově proslulým se Dalí stal během svého pobytu v USA (1940 až 1948), kde k propagování své osoby sám značně přispěl. Po návratu do Španělska se s Galou usadil v rodném Katalánsku, kde strávil zbytek života. Ve Figueres vybudoval originální muzeum, budovu mimo jiné zdobí obří vejce. V kryptě muzea je Dalí i pohřben.

Do někdejšího Československa komerčně velmi úspěšný světový tvůrce nikdy nezavítal, ovlivnil však některé zdejší umělce, například fotografa Václava Zykmunda či výtvarníky Mikuláše Medka a Evu Švankmajerovou. Slavné jsou fotografie Václava Chocholy, který Dalího zvěčnil v roce 1969 v pařížském hotelu Meurice, zejména pak černobílý portrét s vajíčkem. Zřejmě jediným sochařem, jemuž Dalí seděl modelem, byl pak v roce 1974 Čech Josef Nálepa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jůnek Tomáš

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ