Dvě nová muzea výtvarného umění zahájila v pondělí provoz v čínské Šanghaji. Oba stánky umění jsou v prostorách, kde se v roce 2010 konala světová výstava Expo a čínské komerční hlavní město nyní doufá, že se mu podaří konkurovat takovým muzejním metropolím, jako je New York či Paříž.
V bývalém čínském pavilonu Expa je nyní China Art Museum, které má být výkladní skříní moderního umění. "Jeho rozsah a uspořádání nemají v Asii obdoby. Blíží se americkému Metropolitan Museum of Art, francouzskému Musée d'Orsay a dalším světově proslulým uměleckým muzeím," řekl před zahájením provozu šanghajský nejvyšší představitel pro kulturu Chu Ťin-ťün. Vládou podporované muzeum má výstavní plochu 64 tisíc čtverečních metrů, dodal Chu.
Davy návštěvníků první den uvítalo i druhé muzeum zasvěcené současnému umění, které vystavuje díla vzniklá od 80. let minulého století. Muzeum o rozloze 40 tisíc čtverečních metrů dostalo název Power Station of Art (umělecká elektrárna) podle bývalé budovy elektrárny, která byla pro Expo přebudována na výstavní prostory.
Už v době konání Expa se kritici ptali, jak hodlá Šanghaj vyplnit ohromné výstavní prostory smysluplnými expozicemi. "V zásadě se snaží přebudovat na New York nebo na Londýn," řekl agentuře AFP v Šanghaji žijící umělec a umělecký kritik Chris Gill. "Čína má tendenci budovat tahle ohromná muzea umění. Problémem je, co do nich umístit, protože obsah je vždycky poplatný politické situaci," dodal.
Čína cenzuruje všechno, co považuje za politicky problematické nebo pornografické a místní úředníci mají právo stáhnout z expozice jednotlivá díla, jež se jim nezdají, anebo zrušit konání celé výstavy.
Šanghajští činitelé tak například letos v září zakázali výstavu fotografických prací Čch' Pchenga, protože na jednom z obrázků byla gorila na pekingském náměstí Tchien-an-men, napsal Čch' na svém mikroblogu.
Šanghaj otevřela dvě ambiciózní galerie. V prostorách Expa
Kultura
2. 10. 2012 18:05-506b0ea2e7f90.jpg)
Z čínského pavilonu na Expo se stává ambiciózní galerie.
Autor: ČTK Foto: Up to 2011 (CC BY 2.0)