Rozsáhlá výstava děl italského malíře 16. století Giuseppe Arcimbolda je ode dneška do 1. června přístupná v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. Umělec, jehož po třech stovkách let zapomnění "objevili" až surrealisté, získal proslulost především portréty složenými z různých druhů ovoce nebo zeleniny, ale tvořenými i z částí květin nebo zvířat.
Výstava navazuje na loňskou velmi úspěšnou expozici v Paříži, kterou za čtyři měsíce zhlédlo 430 000 lidí a která se tak stala jednou z nejúspěšnějších výstav roku ve Francii. Vídeňská výstava nabízí asi 150 objektů, takže podle organizátorů je ještě asi o čtvrtinu exponátů bohatší než pařížská.
Důvodem je skutečnost, že Arcimboldo (1526-1593) strávil značnou část života u vídeňského (a poté také u pražského) dvora a v rakouské metropoli po něm zůstalo mnoho památek. Polovina exponátů tak pochází ze sbírek Uměleckohistorického muzea, další pak především z galerie Uffizi ve Florencii, z pařížského Louvru a ze zámku Skokloster ve Stockholmu.
Pořadatelé výstavy se proto zaměřili na představení Arcimbolda nejen jako tvůrce "hlav z ovoce", ale i na jeho další sféry působnosti. Výstava tak obsahuje i některé klasické portréty, množství kreseb, hlavně s tematikou zvířat a rostlin, ale také ukázky uměleckých kuriozit, které sbíral z pověření císařů Maximiliana II. i Rudolfa II. Kromě toho je jedna místnost vyhrazena jeho návrhům kostýmů a brnění, protože Arcimboldo byl mimo jiné i úspěšným a oblíbeným organizátorem různých slavností a plesů.
Foto: www.khm.at