Výstava ve Veletržním paláci připomíná Klimta a Schieleho

Kultura
24. 4. 2018 17:30
Patrně nejslavnější dílo umělce G. Klimta - Polibek.
Patrně nejslavnější dílo umělce G. Klimta - Polibek.

Sté výročí úmrtí dvou slavných malířů Gustava Klimta a Egona Schieleho připomíná Národní galerie v Praze komorní výstavou ve Veletržním paláci. Ode úterý ukazuje významná a divácky oblíbená díla ze svých sbírek, včetně Klimtovy Panny a Schieleho Sedící ženy s pokrčenými koleny. Vystavena budou v kontextu tvorby uměleckých současníků i následovníků z vídeňské výtvarné scény. Výstava nazvaná Konec zlatých časů potrvá do 15. července.

Gustav Klimt (1862 až 1918) a Egon Schiele (1890 až 1918) jsou klasiky středoevropské moderny. Schiele byl o generaci mladší než Klimt, vzájemně se ale ovlivňovali. Jejich tvorba překlenula různorodé polohy dobového umění mezi symbolismem a expresionismem. S jejich úmrtím v posledním roce války skončila i závěrečná epocha rakouské monarchie, v jejíž kultuře se propojovala tradice 19. století s moderními proudy.

"Expozice představí Klimtova významná díla z našich sbírek. Obraz Vodní zámek, zakoupený v roce 1910, a mimořádnou akvizici z roku 1914 - obraz Panna, jež zkoumá vztah krásy a pomíjivosti, mládí a smrtelnosti. Uvedeny budou také Klimtovy kresby z ranějších i pozdějších období. Některé vznikaly jako přípravné studie ke slavným Klimtovým obrazům - například k Polibku a Nevěstě," uvedla Olga Uhrová, kurátorka výstavy.

Prvními zakoupenými díly Egona Schieleho ve sbírkách NG byly v roce 1930 Těhotná žena a smrt nebo kresba Sedící žena s pokrčenými koleny (Edith, 1917). "Portrét Edith patří k vůbec nejoblíbenějším dílům ze sbírek Národní galerie. Protože se ale jedná o kresbu, může být dílo vystavováno vždy jen po omezenou dobu," vysvětluje Zuzana Novotná, kurátorka Sbírky grafiky a kresby. Výstavu doplní dílo Zátiší s květinami z roku 1911, jediné Schieleho známé květinové zátiší nebo jeden z prvních portrétů Českého Krumlova, které následně tvoří zásadní část jeho díla.

Expozice Konec zlatých časů nabízí také práce dalších představitelů vídeňské moderny. Ve Sbírce grafiky a kresby NG je bohatě zastoupen Emil Orlik, který zachytil slavné osobnosti tehdejší umělecké scény, či Josef Hoffmann, který je na výstavě představen studiemi klíčových staveb jako Palác Stoclet v Bruselu či vila Skywa-Primavesi ve Vídni.

Na výstavě jsou dvě rané barevné kresby Alfreda Kubina - Zesměšňující výjev (1903) a Obří kuřata (1905). Z díla Oskara Kokoschky jsou mimo jiné vystaveny umělcovy ilustrace knih a malba z raného období Kokoschkovy tvorby nazvaná Básník Albert Ehrenstein (1914).

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ