Zemřel Dan Robbins. Umělec, který proslavil malování podle čísel

Kultura
5. 4. 2019 11:28
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve věku 93 let zemřel americký umělec Dan Robbins, který stál za fenoménem malování podle čísel. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Nápad prodávat soupravy pro amatérské umělce dostal Robbins, ještě když pracoval ve 40. letech minulého století ve firmě prodávající barvy. V 50. letech už si každý rok malování podle čísel kupovaly miliony Američanů. Volnočasová aktivita je populární také v České republice, a to nejen mezi dětmi.

Malování podle čísel funguje na principu, že každé číslo má svou barvu podle klíče. Dotyčný tak vybarvuje určité plochy na základě čísel zapsaných na obrázku, a hotové dílo nakonec vypadá lépe, než by ho možná zvládl vytvořit sám. Inspirací Robbinsovi byl renesanční umělec a jinak všestranně nadaný jedinec Leonardo da Vinci, který údajně malování podle čísel používal jako výukovou metodu.

Robbins zemřel v Sylvanii v Ohiu, sdělil jeho syn. Sbírka obrázků vytvořených malováním podle čísel byla v roce 2001 vystavena ve Washingtonu v muzeu americké historie.

Autor: ČTK , APFoto: , pixabay.com/Nietjuh

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ