Zloději ukradli <span>Goyovu rytinu</span>

Kultura
13. 9. 2008 15:26
Goyova rytina s názvem Smutná předtucha toho, co se má stát.
Goyova rytina s názvem Smutná předtucha toho, co se má stát.

Goyova rytina s názvem Smutná předtucha toho, co se má stát.Neznámí zloději ukradli z muzea v Bogotě rytinu Smutné předtuchy toho, co se má stát (Tristes presentimientos de lo que ha de acontecer) z cyklu Franciska Goyi Hrůzy války. S odvoláním na kolumbijská média o tom informovala agentura DPA.

Kolumbijská policie se snaží vyhodnotit záběry z průmyslových kamer, na kterých by bylo možné identifikovat zloděje. Kurátor výstavy Luis Ernesto Ortiz už vyzval veřejnost k pomoci při pátrání po rytině, jejíž cena je podle něj nevyčíslitelná.

Ukradená rytina je první z osmdesátidílného cyklu Hrůzy války. Goya ho vytvořil ve druhém desetiletí 19. století a reagoval jím na napoleonské války.

Francisco de Goya y Lucientes (1746-1828) je považován společně s El Grekem a Diegem Velázquezem za jednoho z géniů španělského výtvarného umění. Proslavil se zejména svými královskými portréty. Nemenší proslulost si však získal i obrazy a grafickými listy zachycujícími lidové scény či okamžiky z pohnutého života své země.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Evita jako rocková opera: Olomoucká premiéra slibuje výjimečný zážitek

Kultura
Aktualizováno: 21. 1. 2026 10:23

Před 90 lety zemřel Rudyard Kipling, autor Knihy džunglí

Kultura
18. 1. 2026
Příprava výstavy Jako vejce vejci v Jihomoravském muzeu, která nabídne pohled na vejce jako biologický zázrak, symbol i kulturní fenomén.

Není vejce jako vejce, ukazuje nová výstava Jihomoravského muzea

Kultura
Aktualizováno: 17. 1. 2026 17:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ