Fotografie Ladislava Sitenského připomínající 75. výročí německé okupace Československa jsou od čtvrtka vystavené ve Strahovském klášteře. Expozice Čas zoufalství a nadějí je instalovaná v prostorách ambitu kláštera a potrvá do 28. dubna. Výstavu pořádá vnučka slavného fotografa a válečného letce Adéla Kándlová. Věnuje ji všem, kdo nasadili své životy v boji za svobodu.
Sitenský (1919 - 2009) proslul zejména svými fotografickými cykly z bojů na západní frontě za druhé světové války, kterých se účastnil jako příslušník československé zahraniční armády. Působil v 312. peruti Britského královského letectva.
První velký úspěch jako fotograf zažil se snímky, které pořídil v září 1937 na pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 1938 začal studovat architekturu a ještě v březnu 1939 nafotil příjezd německé armády do Prahy. Během 48 hodin vytvořil 2000 zvětšenin. Výběrem z těchto snímků začíná výstava na Strahově. Na pozadí Prahy zahalené do sněhových vloček zachycují dobovou atmosféru a lidskou beznaděj. Černobílé fotografie zachovávají výrazy tváří vypovídající o zoufalství i rozhořčení, davy lidí, tanky projíždějící pražskými ulicemi či přímo Prašnou bránou.Další snímky zachycují okupaci: začíná se chodit a jezdit vpravo, následuje snímek z prvních válečných Velikonoc, na němž je rozesmátý běžec a novinář, později člen protifašistického odboje Evžen Rošický, později popravený za heydrichiády.
Expozice provede diváky i následujícími lety války několika snímky z rodící se československé zahraniční armády ve Francii a mnoha dalšími z různých československých perutí v Británii. Nechybí záběry z bojů Československé obrněné brigády u Dunkerque ani slavný Den vítězství. Výstava končí návratem přeživších do svobodné Prahy.
Kromě reportážních fotografií bojů byly dalšími stěžejními tématy Sitenského tvorby krajina a Praha a bohatá je i jeho tvorba portrétní. Jeho největší láskou však vždycky byly hory, sníh a mraky. Sitenský byl držitelem mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění. Vedle Ericha Auerbacha patřil k hlavním českým fotografům druhé světové války. V říjnu 2007 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Zoufalství a nadějí. Okupace 1939 na snímcích letce Sitenského
Kultura
14. 3. 2014 06:15
Známá Sitenského fotografie zachycující pohřeb T. G Masaryka.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Zdeněk Matoušek, www.valka.cz