Zvuk a světlo? Haas představí svou netradiční výstavu v Praze

Kultura
15. 9. 2016 16:41
Ukázka díla Ašota Haase.
Ukázka díla Ašota Haase.

Rezonanci zvuku přenesenou do svítících objektů ukazuje výstava slovenského výtvarníka Ašota Haase. Křivky, které zvuk znázorňují, daly vzniknout reliéfům z optického plexiskla. Výstava Resonance of Sound potrvá v galerii Dvorak Sec Contemporary do 18. října.

"Na začátku téhle výstavy byla otázka. A já jsem se nesnažil odpovědět, ale začal se na ni dívat z kontrastu, z úplně druhé strany. Začal jsem ji brát čistě jen jako zvuk, frekvenci, kterou se snažíte nějak pochopit. A tak přišel nápad začít pracovat se zvukem. Propojit jeho vlnění s vlněním světla," popisuje Haas fyzikální podstatu vystavených objektů.

Láká ho nový pohled na moderní technologie a jejich využití ve výtvarném umění. Experimentuje s různými technologiemi a materiály, které ponechává v abstraktní a geometrické podobě. Jeho tvorba je charakteristická minimalistickou formou, podstatná je pro umělce interaktivita s divákem, aby se sám zapojoval do přeměny samotného díla.

Všechna vystavená díla vznikla stejnou technologií - za použití optického plexiskla, vibrují zvukem a zároveň jsou i světelnými objekty. Haas tím navazuje na své předchozí optické vize, jeho tvorba je na hranici designu, sochařství a sklářského výtvarnictví. V současné výstavě se rozhodl propojit světy dvou fyzikálních veličin, světla a zvuku. Návštěvníci výstavy si sami mohou zkusit, jak se světlo - laserový paprsek - mění ve zvuk tím, že mu člověk vstoupí do cesty.

"Online" umělec

"S tou základní myšlenkou jsem začal pracovat, různě ji ovlivňovat svými kódy. Zapojil jsem do toho softwary, takže výsledek není nic náhodného ani ruční kresba. Jde o záznam, který já různě šponuji a ovlivňuji. Do základního daného kódu dodávám přesné geometrické struktury, a tím do výsledku vnáším svůj odkaz, svoji odpověď," popisuje výtvarník. Podle galeristky Olgy Trčkové je Haas součástí postinternetové generace tvůrců a umělců, kteří vyrůstali online a s neustále se rozvíjejícími elektronickými přístroji v rukou i kolem sebe.

Výstava Resonance of Sounds se podle ní zabývá výzkumem vztahu mezi filozofií, technologiemi, neurovědou a přírodou. "V dnešní době je podstatné si povídat. Vést mezinárodní dialog a pochopit navzájem tóninu toho druhého. Bez znalosti frekvence toho druhého neumíme fungovat, a abychom zůstali lidmi, je potřeba se na ni navzájem naladit," říká autor děl.

Ašot Haas se narodil v roce 1981 v Moskvě. V Bratislavě vystudoval střední uměleckou školu i Vysokou školu výtvarných umění, kde prošel několika ateliéry zaměřenými na design i sochařství. Dvorak Sec Contemporary letos Haasova díla představuje na veletrhu umění Start v Londýně spolu s díly Václava Ciglera, Michala Motyčky, Jiřího Černického a Krištofa Kintery. Veletrh trvá ode dneška do neděle.

Autor: ČTK Foto: Facebook

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ