Brněnský Dům umění ve středu pro veřejnost otevře dvě nové neobvyklé výstavy. Jedna z nich je návratem k expozici počítačově generovaných grafik z roku 1968 a nově využívá virtuální realitu. Druhá výstava zase převádí film Tomáše Svobody do série uměleckých instalací, řekli kurátoři na tiskové konferenci.
Computer Graphic Re-visited 2.0 je novým zpracováním výstavy, kterou v Domě umění před 50 lety uspořádal Jiří Valoch. Šlo o první výstavu počítačového umění v tehdejším východním bloku. Nyní si 20 z původních 81 prací mohou návštěvníci prohlédnout pomocí speciálních brýlí.
"Největším unikátem naší instalace je přenesení do virtuální reality," uvedla jedna z kurátorek výstavy Jana Horáková. Její kolega Jiří Mucha ve virtuální realitě vytvořil dobovou repliku vstupní haly Domu umění a vložil do ní tehdy vystavovaná díla. K nové podobě expozice přibyla i počítačem generovaná hudba, poezie a film.
Další nová výstava Jako z filmu: Adaptace je přenesením experimentálního snímku Tomáše Svobody do šesti instalací. Návštěvníka mají vést k zamyšlení o filmu jako médiu a o tom, co to znamená, když se řekne "to bylo jako z filmu".
"Když se nad tím zamyslíme, tak vzniká spousta otázek - rozumíme tomu skutečně? Jde o podobnost vizuální situace s nějakou jinou? Nebo je to nějaká hluboká stopa, kterou v nás filmové médium zanechalo?" uvedl Svoboda.
Film není nutné před návštěvou výstavy vidět. "Jsem přesvědčená, že tento projekt je autonomní a otevírá nejrůznější témata týkající se myšlení, kulturní zkušenosti a paměti," řekla kurátorka Marika Kupková.
K oběma výstavám je připraven doprovodný program v podobě přednášek a komentovaných prohlídek. K virtuální realitě bude i workshop, který účastníky seznámí s principy programování kreativních aplikací. Obě expozice skončí 22. dubna.