V českém pavilonu na EXPO bude velká slza ze zlata
26.01.2010 15:00 Původní zpráva
Generální komisař účasti České republiky na EXPO v Šanghaji Pavel Stehlík odtajnil poslední detaily národní expozice. Hlavním tahákem českého pavilonu bude modul Federica Díaze nazvaný Czeknowlogy, který má být jedním z důkazů specificky české kreativity. V tomto případě má jít o ukázku toho, jak Češi využívají techniku v neobvyklých spojeních.
Každý pětistý návštěvník bude mít možnost vstoupit do zvláštního skleněného boxu a posadit se do unikátního senzorického křesla. Před ním bude zářit objekt v podobě kapky o objemu 130 litrů vytvořený z ryzího zlata.
„Výrobní materiál" bude pravděpodobně pocházet z depozita České národní banky, která organizátorům zapůjčí zlaté cihly. Ve stejné podobě se bude muset zlato vrátit. Pokud o objekt neprojeví zájem nějaký sběratel, po šesti měsících v Šanghaji se zase roztaví.
Czeknowlogy dokáže divákovy emoce transformovat v trojrozměrný artefakt, barvy, zvuky a podobně. Výsledným výstupem v Šanghaji ovšem má být na míru vytvořená vůně. Nezbývá než doufat, že se exponátu vyhne stará bolest projektů založených na subtilní technologii, která podobné projekty nezřídka provází, a bude správně fungovat. Neřízeně vzniklé „vonné" směsi by mohly mít nedozírné dopady.
Kromě Czeknowlogy, která teprve vzniká, bude pavilon zaplněn dalšími devatenácti exponáty, které se budou obracet k historii, ale především současnosti naší země. Ta by měla být představena jako teritorium, na němž se kříží vlivy různých kultur a energií. Češi sami pak jako národ, který tyto impulzy „přetaví" do jedinečné podoby. Expozice nese název Plody civilizace.
Mezi autory jednotlivých projektů jsou výrazné osobnosti českého umění - kromě Díaze, vytváří pro EXPO jednu ze svých slavných videokoláží Jakub Nepraš, Osvěžovač smyslů připravují Roman Dušek, Lucie Svobodová a Jan P. Muchow, expozici zaměřenou na dekoraci jako univerzální světový jazyk pro změnu progresivní designéři studia Qubus Jakub Berdych a Maxim Velčovský, symbiózu města a přírody ve svém projektu komentují Lukáš Rittstein a Barbora Šlapetová.
Mezi doprovodné programy budou, kromě Národního dne, patřit i týdny českého designu, literární večer Arnošta Lustiga nebo expozice českého street-artu. Ta se možná může stát nejproblematičtějším bodem prezentace, vzhledem k tomu, že ani na domácí půdě nemá tento druh uměleckého vyjadřování v rámci většinové populace příliš zastánců.
České přípravy na EXPO v Šanghaji vrcholí. Pavilon se staví zhruba od 5. ledna a práce jsou v předstihu. Vnitřní konstrukce stavby, která má zhruba sto deset tun, už je celá na místě, stejně jako polovina exponátů. Odzkoušené a plně funkční exponáty jsou přepravovány v kontejnerech, sama cesta trvá čtyři týdny. Zatím se jako největší problém ukázalo být umístění dvacetimetrové stuhy ve tvaru spirály s obrazovkami v prostoru před pavilonem.
Foto: Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.