Výstava v Národním muzeu: začátek i konec <span>první republiky</span>

Kultura
28. 10. 2008 08:56
Prezidentská standarta
Prezidentská standarta

Československá prezidentská standarta.Velká výstava k 90. výročí vzniku Československa obsadila všechny volné muzejní prostory, otevřena bude do poloviny března. Vystaveny jsou na ní i tři originály mnichovské dohody.

"Výstava připomene události spjaté s dějinami první Československé republiky, popíše zrod, život i její nešťastný konec," uvádí ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

První část zachycuje vznik republiky a vše, co jejímu vyhlášení předcházelo. Vedle působení československých legií a významných osobností spjatých se zahraničním odbojem ukazuje i domácí politiku v rámci habsburské monarchie a každodenní realitu válečného života. Založení samostatného státu 28. října 1918 připomíná například text washingtonské deklarace sestavený z telegramů, první československý zákon a Masarykův vycházkový oblek spolu s první prezidentskou standartou.

ČTĚTE TAKÉ: Kam na státní svátek? Pět tipů nejen po Praze

Schránka na depeše, které zasílal Masaryk z exilu Benešovi (1916).Další části výstavy upozorní na dvě odlišná prostředí, v nichž se odehrával život první republiky - město a venkov. "I tady budou některé unikáty jako Kotěrův nábytek z roku 1919, šaty z módního salonu Hany Podolské, gobelín se státním znakem, který byl umístněn v Poslanecké sněmovně, a sportovní automobil Jawa Minor. Závěr expozice připomene významné osobnosti spjaté s tímto obdobím," dodal Lukeš.

Francouzi nedokážou svou mnichovskou dohodu najít

Unikátními exponáty jsou tři originály jednoho z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie - mnichovské dohody, a to německý, britský a italský. Francouzský originál tu není, protože je zřejmě ztracen. Originály smlouvy ze září 1938, kterou podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, jsou v Česku vystaveny vůbec poprvé. Na základě smlouvy muselo tehdy Československo do dvou týdnů podstoupit pohraničí nacistickému Německu; Mnichov se tak stal předzvěstí II. světové války.

"Dohodli jsme se s německou, britskou a italskou stranou, že nám tyto dokumenty zapůjčí," uvedl Lukeš. Ve francouzských sbírkách je podle něj jen dohoda ve formě telegramu, jak byl tehdy z Mnichova zaslán.

Foto: Národní muzeum

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ