Životní příběhy faráře Josefa Toufara a básníka Jana Zahradníčka představí výstava, která je přístupná na Novoměstské radnici. Jmenuje se Vzdorovali zlu - příběhy českého 20. století. Osudy dvou mužů, kteří vzdorovali totalitnímu režimu, přiblíží fotografie, filmové dokumenty, osobní předměty, vzpomínky přátel a příbuzných.
Podle autorů výstava ukáže surovost komunistické politické moci, která zničila jedinečné životy významného spisovatele a kněze i jejich rodin.
Farář Toufar patří mezi první oběti komunistické diktatury. Dne 11. prosince 1949 se při jeho kázání v číhošťském kostele rozkýval a vychýlil oltářní křížek. Toufar byl poté unesen Státní bezpečností z číhošťské fary a bezmála měsíc brutálně vyslýchán a nucen k falešnému přiznání.
Na následky mučení 25. února 1950 zemřel. Expozice chce také ukázat i další oběti z řad Toufarových farníků a přátel, kteří byli v souvislosti s tímto případem mučeni, vězněni či vystěhováni ze svých domovů.
Básník, překladatel a publicista katolické orientace Zahradníček zemřel 7. října 1960, krátce po svém návratu z vězení. Tam jej poslal soud ve vykonstruovaném procesu v roce 1952. Byl rehabilitován v červnu 1966, kdy byla prokázána jeho nevina a proces označen za uměle vykonstruovaný. Zahradníček patří vedle Otokara Březiny, Josefa Floriana či Jakuba Demla k hlavním postavám české křesťanské literatury.