Zemřel Pavel Kantorek, autor kreslených vtipů a vědec

Kultura
6. 8. 2017 11:40
Pavel Kantorek.
Pavel Kantorek.

Ve věku sedmdesát pět let zemřel v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek. Kantorkův bratr Jan to potvrdil serveru iDnes.cz. V srpnu 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu.

Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. "Vědec musí mít smysl pro humor a naopak, humorista by měl znát logiku," řekl před lety ČTK.

Jeho vědeckou i výtvarnou kariéru již v začátcích, když mu bylo 26 let, přerušila sovětská okupace Československa. Ani v emigraci se však humoru nevzdal. "Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady," říkal sám Kantorek. Kromě vtipů byl také autorem kreslených povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou.

Po sametové revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu. Pracoval ale v Kanadě, kde byl profesorem na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Reyrsonově univerzitě v Torontu.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Tereza Balonová na snímku z 5. dubna 2024

Festival Porta spojí v Řevnicích historii se současnou hudbou, oslaví 60 let

Kultura
26. 6. 2026
skupina Duran Duran na snímku z 5. listopadu 2022

V pražské O2 areně vystoupí po 14 letech britští Duran Duran

Kultura
24. 6. 2026
Tisková konference k programu Letních shakespearovských slavností 2026

Startují Letní shakespearovské slavnosti. Nabídnou 150 představení a tři premiéry

Kultura
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ