Zpěvačka Hana Hegerová, jejíž jméno se stalo synonymem českého šansonu, dnes získala čestné občanství Prahy 1 za celoživotní kulturní dílo. Osmdesátiletá Hegerová, která loni ohlásila konec veřejného vystupování, žije v metropoli od 80. let. "Mám zde svá krásná místa, kam ráda chodím, ale neprozradím je," řekla novinářům dojatá Hegerová.
Byt jí jednou vykradli, také vyhořela, její lásku k Praze to však prý nijak nepoznamenalo. "Zažila jsem tady různé věci, ale vůbec to můj vztah k Praze neovlivnilo," podotkla. Dodala, že by místo, kde žije, nevyměnila s žádným jiným na světě.
Oblíbená zpěvačka již má jasno, jak naloží s finanční částkou 250 tisíc korun doprovázející udělení čestného občanství. "Jedu na Slovensko do lázní, tak si nechám za příplatek nosit snídaně na pokoj. Pak si pořídím hodně kytek na terasu a vím, komu co rozdám a na co přispěju," sdělila. Své rozhodnutí o konci pěvecké kariéry nezměnila. "Dozpívala jsem a už jenom poslouchám ty druhé, jak dobře zpívají," řekla.
Čestné občanství, které navrhuje komise pro občanské záležitosti, radní doprovodili nejen finanční částkou, ale i udělením skleněné plakety. Tu si však dnes Hegerová domů neodnesla, starosta Oldřich Lomecký ji při totiž při předávání šeku rozbil. "To je zcela v duchu textů šansonů paní Hegerové," smál se Vladan Drvota, zástupce vydavatelství Supraphon, od něhož Hegerová loni převzala diamantovou desku za 1 580 000 prodaných nosičů.
"O nikom jiném zahraniční novináři nepsali, že je Edith Piaf z Prahy. A nikdo s výjimkou Marty Kubišové se nedočkal takového nevděku od komunistického režimu, ani nežádala o označení své tvorby za národní bohatství," uvedl ve svém projevu Lomecký.
Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, pochází ze Slovenska. Kariéru zahájila jako herečka v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. Vystupovala v zahraničí, dokonce i v proslulé pařížské Olympii.
Za album Potměšilý host dostala v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku. O čtyři roky později ji Akademie populární hudby zapsala do Síně slávy. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. Předloni natočila a vydala kritiky ceněné album Mlýnské kolo v srdci mém.