Filip Podstavec ze společnosti GetFound, jež se zabývá linkbuildingem a SEO, způsobil svým výstupem na Marketing Festivalu malou senzaci. Čtyřiadvacetiletý mladík sebevědomě a vtipně prezentoval své speciálně vytvořené nástroje, které automatizují a výrazně urychlují procesy při linkbuildingu.
Zdá se, že jste se díky své přednášce na Marketing Festivalu stal takřka "přes noc" novou hvězdou českého digitálu - standing ovation a příspěvky na Twitteru budiž toho důkazem. Věřil jste, že vaše přednáška sklidí takový ohlas?
Hvězdou českého digitálu bych se v žádném případě nenazýval - od toho tu jsou mnohem zkušenější a známější jména, která by takovou přednášku zvládla lépe. Ale je pravda, že ohlasy, jaké vznikly po akci, jsem si nedokázal představit ani v nejdivočejších snech. Popravdě mým snem před Marketing Festivalem bylo se alespoň z části přiblížit zahraničním speakerům.
Před přednáškou jsem byl velmi nervózní, a když jsem viděl rozhovory s účastníky, kteří se těší na Filipa Podstavce a doufají, že obhájí národní hrdost, tak se mi kolena propadla dvakrát tolik. Ale po prvních 20 vteřinách na pódiu za mě všechno spadlo a rozhodl jsem se tam ze sebe vydat vše. Jsem opravdu rád za to, jak to dopadlo.
Jak dlouho jste se připravoval? A nechal jste si od někoho poradit, jak na to?
Příprava nástrojů zabrala něco přes 3 měsíce. Přednášku jsem měl hotovou v jednoduchých wireframech asi měsíc před prezentací a od té doby si mohl trénovat řeč. Zde bych rád poděkoval Kačce Chalupníkové, která mi s přípravou pomohla, a určitě ji to také stálo hodně nervů.
Kolik hodin celkově příprava zabrala se ani nehodlám odhadovat, ale bylo to opravdu hodně. O to víc jsem rád, že práce nepřišla vniveč.
A jak Vás napadlo udělat z přednášky jakýsi příběh v hlavní roli s vaším alter-egem Fidelem Prdstavcem?
Technická témata sama o sobě jsou složitou záležitostí při přednášení. Pouze minimum lidí udrží pozornost až dokonce a většina se během přednášky ztratí. Proto jsem se rozhodl jít střední cestou - technické téma, které ale bude uchopeno tak, aby jej dokázal použít i člověk, který v životě neviděl řádek scriptu.Proto jsem připravil podklady a videonávod základních třech kroků, které k aplikaci scriptů stačí udělat. Byl to jediný způsob jak zbourat bariéru mezi zkušenostmi posluchačů s programováním.
Samo o sobě to ale i tak zůstávalo nudné téma (vyzkoušeno na pár kamarádech a přítelkyni). Analogie byla podle mě ta správná cesta jak lidem přiblížit téma, tak jsem se pokusil vymyslet příběh. Původně jsem na hlavní postavu použil fotky z fotobanky na frázi "geek" a nazýval jej jmény jako "Zdislav Uzdichcal", "Mitch Oken", apod. Nerad bych ale někoho urazil (co kdyby náhodou), zároveň jsem chtěl mít možnost si do hlavní postavy rýpnout a tak jsem se rozhodl nafotit a vytvořit vlastní postavu - "Fidela Prdstavce". Název dostal dle příhody z bikerského závodu, na kterém mě pořadatelé dříve nechtěně vyhlásili (přečetli) jako Filipa Prdstavce.
Vámi vytvořené nástroje prakticky zautomatizují a výrazně urychlí průzkum odkazových příležitostí linkbuilderů a lidí v oblasti PR. Ti, kteří byli na Marketing Festivalu a stihli se zaregistrovat, to dokonce budou mít úplně zdarma. Co další zájemci o vaše nástroje, budou si muset zaplatit? Můžete prozradit, kolik vás jejich příprava přibližně stála?
Příprava stála především čas a nervy. Část nástrojů jsem navrhoval sám a s programováním mi hodně pomohli dva lidé (Ondřej Šatera a Jan Vlnas), kterým bych tímto rád poděkoval. Náklady proto nebyly nijak závratné, ale na nástroji bych rád nadále pracoval a nakonec z něj udělal solidní a použitelný produkt. To ale bude ještě spousta práce a času.
Prozatím jsem na vážkách co dělat s dalšími zájemci o nástroj, kteří se nestihli registrovat z Marketing Festivalu. Mám teď ve schránce asi 40 emailů od lidí, kteří registraci buď nestihli, nebo ani nebyli na akci a chtějí přístup. Ty, co byli na akci, si nechám ověřit od Jindry (Fáborského, pozn. aut.) a přístup jim poté zašlu a zbytku... Asi také, ale nevím, kdy se k těmto emailům probojuji.
Takže nemáte v plánu svou práci nijak monetizovat?
Současný stav ne. Produkt, který se chystám tvořit ano, ale ten bude na jiné doméně a fungovat samostatně. Nástroj, který jsem tvořil, byl čistě pro lidi na Marketing Festivalu, a to zdarma, a věřím, že by to tak mělo i zůstat.
Dobrý přístup, možná trošku kontrastní s tím, jak vystupovala Julie Joyce, která na mě působila jako tvrdá byznysmenka. Co jste říkal na její přednášku a její přístup, který se mimo jiné zakládá na tom, že pro Google je těžké identifikovat nákup zpětných odkazů?
Julie pro mě byla trochu překvapením. O její přednášce jsem se s ní den předtím bavil a hodně jejích postojí a názorů bylo opravdu zajímavých. Že část reklamních ploch (pokud jsou dostatečně zajímavé nehledě na dopady ve vyhledávačích) se v procesu linkbuildingu zakupuje, jsem věděl.
Linkbuilding jako proces je hodně blízko PR a je založen primárně na dobrém obsahu, myšlence a hromadě času. Reklamní pozice, ke kterým se při komunikaci s webmastery napříč trhem dostanete, jsou spíše takovým bonusem v rámci propagace, ale rozhodně by neměli být primární náplní linkbuildera.
Z toho co Julie říkala, mě proto opravdu zaskočilo, že jde o 90 % jejich práce v zahraničí a že se nehledí na vyhodnocování takových procesů. Myslel jsem, že zahraničí je v tomto ohledu hodně před námi.